Raport powołujący się na źródła z różnych firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych sugeruje, że TSMC planuje podwyżki cen dla swoich fabryk chipów już w styczniu 2024 r. Tajwański portal DigiTimes twierdzi, że producent chipów od dłuższego czasu przygotowuje klientów na te podwyżki i, w zależności od takich czynników, jak wielkość zamówień, zamierza podnieść ceny produkcji zaawansowanych procesów od 3% do 6%. Według źródła wzrosty te byłyby dodatkiem do podwyżek rzędu 10 do 20% wprowadzonych w 2022 r.
TSMC szykuje kolejny podwyżki
Rynek półprzewodników w ostatnim czasie jest bardzo nieprzewidywalny, co widać było w ostatnich latach, kiedy podczas pandemii borykaliśmy się z dużymi niedoborami chipów, a obecnie producenci mają problem z nadwyżkami. TSMC ma zaś kluczowe znaczenie dla całej branży technologicznej, ponieważ, dzięki swoim zaawansowanym litografiom, obsługuje największe firmy technologiczne na rynku. W ostatnich miesiącach pojawiły się pewne oznaki kryzysu, choćby na skutek recesji w wielu częściach świata, upadku kryptowalut czy popandemicznego spadku popytu, ale TSMC wciąż radzi sobie bardzo przyzwoicie w tym trudnym okresie. Teraz, gdy klienci, tacy jak NVIDIA i Apple, naciskają na więcej nowszych i lepszych chipów, TSMC chce wykorzystać sytuację, wprowadzając kolejne podwyżki swoich usług, a przynajmniej tak wynika z nieoficjalnych doniesień.
TSMC podobno planuje wprowadzić kolejne podwyżki cen dla swoich fabryk chipów już w styczniu 2024 r.
Źródła DigiTimes twierdzą, że wielu dużych klientów uczestniczyło w negocjacjach cenowych z TSMC. Najwyraźniej TSMC chce im zrekompensować wzrost cen, mówiąc, że ci, którzy zaakceptują podwyżki, będą lepiej przygotowani do wcześniejszego zarezerwowania ich możliwości produkcyjnych. Na pewno więc skorzystają z tego najwięksi.
Sprzęt będzie droższy
Odnoszące sukcesy firmy technologiczne, takie jak NVIDIA czy Apple, nie porzucą nagle nagle takiego partnera jak TSMC, bo będą miały duży problem, by znaleźć zastępstwo. Co więcej, najwięksi partnerzy TSMC mogli być w stanie wynegocjować specjalne stawki lepsze i sugerowane podwyżki rzędu 3-6% mogą objąć tylko tych słabszych. Inni główni klienci zaawansowanych technologii procesowych TSMC to AMD, Broadcom, MediaTek i Qualcomm.
Jeśli jednak podwyżki będą obejmować wszystkich, to trzeba liczyć się z tym, że większe koszty producentów sprzętu będą przeniesione na konsumentów, co oznaczałoby podwyżki cen naprawdę dużej części elektroniki, w tym urządzeń mobilnych czy podzespołów komputerowych.
Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC podobno planuje kolejne podwyżki. To oznaczać może jeszcze droższy sprzęt