TSMC przyspiesza masową produkcję 7 nm układów

TSMC przyspiesza masową produkcję 7 nm układów

AMD pochwaliło się już wykorzystaniem 7 nm procesu technologicznego w swoich GPU Vega, ale wygląda na to, że do przesiadki na tę litografię szykują się kolejne duże firmy.

Kiedy Intel wciąż ma problemy z własnym 10 nm procesem technologicznym, konkurencja nie zamierza oglądać się za siebie i powoli zbliżamy się do masowego przejścia na 7 nm. Co prawda Niebieska ekipa tłumaczy, że ich technologia jest zdecydowanie bardziej zaawansowana od rywali (i ma w tym sporo racji), ale nie da się ukryć, że z marketingowego punktu widzenia gigant z Santa Clara stoi na przegranej pozycji. Tym bardziej, że jak wskazują najnowsze doniesienia prosto z Tajwanu, 7 nm układy od TSMC cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i wykorzystywane będą przez NVIDIĘ, Qualcomm, Sony oraz Apple. By nadążyć za zapotrzebowaniem, producent ten postanowił przyspieszyć masową produkcję tych układów. Według najnowszych informacji, wielu klientów TSMC zamierza zupełnie ominąć 10 nm proces i od razu wskoczyć na 7 nm.

Takie firmy jak HiSilicon (Huawei), MediaTek i Xilinx potwierdziły już, że zamierzają skorzystać z usług produkcyjnych TSMC w zakresie 7 nm

TSMC przyspiesza masową produkcję 7 nm układów

Firmy jak HiSilicon (Huawei), MediaTek i Xilinx potwierdziły już, że zamierzają skorzystać z usług produkcyjnych TSMC w tym zakresie, a tacy projektanci układów scalonych jak Global Unichip czy AIChip pomagają klientom w opracowywaniu rozwiązań, które przyspieszą opracowywanie 7 nm chipów. Masowa produkcja w technologii 7 nm od TSMC, która nazywana jest N7, ruszyła w drugim kwartale tego roku, a przedsiębiorstwo spodziewa się, że układy te stanowić będą 20% wszystkich sprzedanych przez nich chipów w czwartym kwartale i 10% w ujęciu rocznym. 7 nm procesory znaleźć mają szerokie zastosowanie, od mobilnych i serwerowych CPU, przez sieciowe procesory, GPU, FPGA, po branżę motoryzacyjną i sztuczną inteligencję. W przyszłym roku spodziewać mamy się zaś usprawnionej wersji tej litografii, która nazywać będzie się N7 Plus i wykorzysta technologię EUV (ekstremalnie daleki ultrafiolet). Popularyzacja 7 nm przyspieszy zaś szybkie odejście 10 nm układów, które w pierwszym kwartale tego roku stanowiły 19% sprzedaży TSMC, ale w czwartym kwartale wynosić ma to już tylko 10%.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC przyspiesza masową produkcję 7 nm układów

 0