TSMC rozpoczęło opracowywanie procesu litograficznego 2 nm

TSMC rozpoczęło opracowywanie procesu litograficznego 2 nm

W ubiegłym miesiącu TSMC chwaliło się swoimi osiągnięciami z technologią CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate), a teraz ogłoszono, że linie produkcyjne są maksymalnie obciążone zamówieniami na 5 nm. AMD i Nvidia wykupiły wszystkie wolne zasoby produkcyjne pod opracowanie swoich nadchodzących procesorów i układów graficznych nowej generacji. TSMC może się również pochwalić postępami w pracach nad procesem 3 nm, jednak obecnie w tym temacie panuje zastój - wiele niezbędnych narzędzi jest obecnie niedostępnych, albo ciężkich do zdobycia ze względu na panującą pandemię COVID-19. 3nm jest na dość zaawansowanym etapie, ale to nie koniec, bo jak się okazuje, TSMC już teraz rozpoczyna rozwój procesu litograficznego 2nm.

TSMC prze mocno do przodu. Fabryki pracują na pełnych obrotach, podobnie jak laboratoria opracowujące nowe technologie.

Szczegóły związane z tym procesem póki co właściwie nie istnieją - wiemy tylko, że TSMC rozpoczyna prace nad 2 nm i to niestety wszystko. W miarę pojawiania się nowych wiadomości będziemy oczywiście je dostarczać. Jedno jest pewne jeśli chodzi o układy 2 nm - będą one znacznie szybsze i  bardziej wydajne niż to, co mamy teraz na rynku. Na czele ich obecnego rozwoju znajdują się układy 5 nm, które są tworzone przy użyciu litografii EUV podobnej do tego, co robi Samsung. DigiTimes informuje, że TSMC spodziewa się, że 10% przychodów z tego roku będzie pochodzić z chipów 5 nm.

Póki co to jednak układy 7 nm będą przecierać drogę nowym technologiom. AMD obecnie zamawia ogromne ilości mocy przerobowych w fabrykach, do produkcji procesorów Ryzen 3000 i układów graficznych Navi. Również Apple bierze udział w tej pogoni na zwiększanie zamówień. Ciekawym wyjątkiem jest Huawei, które w obawie o powiązania TSMC z Trumpem, odchodzi od tajwańskiej fabryki, zwracając sięw kierunku SMIC. Kiedy pojawią się pierwsze układy 2 nm od TSMC? Nieprędko... Eksperci spodziewają się, że chipy w technologii 3 nm trafią do masowej produkcji w 2022 roku, co jest wciąż dość odległe, ale możemy jedynie mieć nadzieję, że nowy proces przyniesie znaczne zwiększenie wydajności i wydajności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC rozpoczęło opracowywanie procesu litograficznego 2 nm

 0