TSMC rozpoczęło produkcję Snapdragona 875 w 5 nm

TSMC rozpoczęło produkcję Snapdragona 875 w 5 nm

Jak wynika z najnowszych doniesień prosto z Tajwanu, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited, znane lepiej jako TSMC, rozpoczęło już produkcję Snapdragona 875, czyli następnej generacji flagowego układu mobilnego od Qualcomm. Jego oficjalnej zapowiedzi ze strony amerykańskiego przedsiębiorstwa spodziewamy się jednak dopiero pod koniec roku, ale procesor ten napędzać będzie zapewne high-endowe smartfony, które zadebiutują na początku 2021 roku. Najwyraźniej jednak Qualcomm chce zawczasu przygotować się do tej premiery, ponieważ w poprzednich latach zdarzało się, że brakowało topowych układów SoC, przez co producenci smartfonów musieli odkładać w czasie wypuszczanie na rynek swoich flagowych słuchawek. Twórcy Snapdragonów najprawdopodobniej wyciągnęli więc wnioski z tych sytuacji i tym razem starają się jej uniknąć.

Jak wynika z najnowszych doniesień prosto z Tajwanu, TSMC rozpoczęło już produkcję Snapdragona 875, czyli następnej generacji flagowego układu mobilnego od Qualcomm.

TSMC rozpoczęło produkcję Snapdragona 875 w 5 nm

Z przecieków wynika, że Snapdragon 875 produkowany jest przez TSMC w 5 nm procesie technologicznym, co powinno przełożyć się na zwiększenie efektywności energetycznej SoC, ale także wyższe częstotliwości taktowania CPU i GPU oraz więcej tranzystorów. Co więcej, w odróżnieniu od poprzednika, czyli obecnie stosowanego Snapdragona 865, nowy high-endowy układ posiadać ma już zintegrowany modem 5G, Snapdragon X60, który wykorzystywany ma być także w tegorocznych iPhone’ach 12. Chip wciąż bazować ma na tej samej konfiguracji rdzeni CPU, czyli 1+3+4. Tym razem jednak topowy rdzeń Prime bazować ma na potężnym Cortex-X1, a nie jedynie podkręconym Cortex-A7x, jak miało to miejsce w poprzednich Snapdragonach z serii 800. Cortex-X1 zapewniać ma nawet o 30% wyższą wydajność względem obecnie stosowanego Cortex-A77.  

Pozostałe trzy „duże” rdzenie najprawdopodobniej bazować będą na Cortex-A78, które oferować mają o 20% wyższą wydajność względem Cortex-A77 przy identycznym poborze energii lub też będą o 50% bardziej energooszczędne przy zachowaniu takiej samej wydajności co poprzednicy. Przecieki podają także, że nowe GPU to po prostu Adreno 660, co oznacza, że spodziewać możemy się tej samej architektury co w Adreno 650, które odpowiada za grafikę w Snapdragonie 865, ale oczekiwać można pewnej poprawny w ramach wydajności (choć nie ma liczyć na jakieś rewolucje). Nie da się ukryć, że TSMC jest obecnie bardzo zajęte, ponieważ szykować ma także nowe grafiki dla NVIDII i AMD, jak również 5 nm układy mobilne A14 Bionic dla Apple (powinny być to pierwsze 5 nm chipy na rynku).

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC rozpoczęło produkcję Snapdragona 875 w 5 nm

 0