TSMC rozpocznie masową produkcję Apple A13 w 7 nm EUV jeszcze w maju

TSMC rozpocznie masową produkcję Apple A13 w 7 nm EUV jeszcze w maju

TSMC, wyłączny dostawca chipów dla Apple, rozpoczął rzekomo produkcję układów nowej generacji A13, które mają trafić do nadchodzących trzech nowych modeli iPhone'ów. Najprawdopodobniej układ ten powstaje w oparciu o drugą generację procesu 7mm TSMC, pierwszą z wykorzystaniem litografii w skrajnym ultrafiolecie (EUV)Według  źródeł Bloomberga , TSMC rozpoczęło testową produkcję A13 już w kwietniu, a produkcja masowa ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Litografia EUV jest następcą procesu DUV (deep ultraviolet lithography) i zdaje się, że TSMC jest całkiem pewne swoich możliwości, bo testy nowych układów mają trwać zaledwie miesiąc, zanim rozpocznie się seryjna produkcja. Dotąd nie spodziewano się, że masowa produkcja układów w procesie 7 nm EUV będzie możliwa wcześniej, niż w przyszłym miesiącu.

Testy nowych układów mają trwać zaledwie miesiąc, zanim rozpocznie się seryjna produkcja

Główne zalety nowego procesu EUV 7 nm to 17 procent większe zagęszczenie tranzystorów oraz 10 procent mniejsze zapotrzebowanie na energię w porównaniu z DUV, można więc sądzić, że Apple skupi się przede wszystkim na zwiększeniu ilości tranzystorów w układzie A13, co może (ale nie musi) spowodować znaczny skok wydajności w porównaniu z wykorzystywanym w obecnej generacji iPhone'ów A12. Co bardziej prawdopodobne, Apple będzie zwiększać znaczenie innych komponentów jak GPU, akcelerator uczenia maszynowego, czy procesor sygnału obrazu.  Bloomberg podaje, że Apple planuje upchnąć do układu nowe komponenty, takie jak modem komórkowy do wykonywania połączeń i łączenia się z internetem oraz komponenty zasilania w oparciu o niedawną umowę z Dialog Semiconductor Plc. 

Apple rzekomo ma wykorzystać A13 we wszystkich trzech tegorocznych modelach. Co więcej wszystkie trzy nowe iPhone'y mają otrzymać dodatkową kamerę, której brakowało w modelach z 2018 roku. Modele z wyższej półki otrzymają aż trzy aparaty, a tym dodatkowym będzie szeroki kąt, podczas gdy następca modelu XR otrzyma dwa aparaty - dodatkowym w tym przypadku będzie telefoto. Według ostatnich przecieków, aparaty mają być zgrupowane w dość kontrowersyjnym obszarze w kształcie kwadratu w lewym, górnym rogu urządzenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC rozpocznie masową produkcję Apple A13 w 7 nm EUV jeszcze w maju

 0