TSMC tworzy ESMC i zbuduje fabrykę do produkcji chipów w Niemczech

TSMC tworzy ESMC i zbuduje fabrykę do produkcji chipów w Niemczech

Kilku kluczowych partnerów właśnie ogłosiło stworzenie European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) GmbH – spółki joint venture pomiędzy TSMC, Robertem Boschem, Infineon Technologies i NXP Semiconductors. TSMC będzie posiadać 70% udziałów, pozostałe trzy podmioty będą miały po 10%.

Nowa fabryka chipów w Niemczech

ESMC rozpocznie budowę fabryki w Dreźnie w Niemczech w drugiej połowie przyszłego roku i planuje uruchomić masową produkcję chipów w 2027 roku. Trzeba jednak podkreślić, że nie będzie to podmiot produkujący najnowocześniejsze chipy, bo fabryka obsługiwać ma starsze litografie dla 28/22 nm i 16/12 nm chipów.

Celem jest produkcja 40 000 wafli w rozmiarze 300 mm (12 cali) miesięcznie przy użyciu płaskiego procesu CMOS 28/22 nm firmy TSMC oraz procesu FinFET 16/12 nm. Oba mają w tym momencie dekadę, ale fabryka nie będzie budować chipsetów smartfonów ani układów graficznych.

ESMC rozpocznie budowę fabryki w Dreźnie w Niemczech w drugiej połowie przyszłego roku i planuje uruchomić masową produkcję chipów w 2027 roku.

ESMC

Bosch, Infineon i NXP to główni gracze na rynku sprzętu motoryzacyjnego (pierwsi dwaj są z Niemiec, drugi ma siedzibę w Holandii). Te starsze litografie dobrze nadają się do dziesiątek mikrokontrolerów, które trafiają do nowoczesnego samochodu. Ponadto Infineon tworzy pamięć dla systemów wbudowanych, więc zapewne również skorzysta z tej fabryki. Kilka lat temu TSMC zbudowało również dedykowaną fabrykę 28 nm dla matryc Sony (a nowoczesne samochody mają kilka kamer na pokładzie).

Istnieją inne produkty, które można wytwarzać w tych procesach, na przykład Samsung ogłosił rozpoczęcie produkcji 12 nm pamięci RAM DDR5 na początku tego roku, chociaż do 2027 r. będzie to już zapewne dość przestarzała technologia.

Chipy dla sektora  motoryzacyjnego i przemysłowego

Jest to posunięcie mające na celu wzmocnienie unijnych sektorów motoryzacyjnego i przemysłowego, a nie próbę wejścia na nowe rynki, które potrzebują najnowocześniejszych chipów. Nie da się bowiem ukryć, że niedobór układów spowodował duże problemy na rynku motoryzacyjnym. Dzięki bezpiecznym lokalnym dostawom, producenci będą w lepszej sytuacji, jeśli wybuchnie kolejny kryzys.

Całkowity koszt inwestycji w projekt to ponad 10 miliardów euro. Stworzy około 2000 miejsc pracy dla profesjonalistów zajmujących się zaawansowanymi technologiami, a fabryka będzie obsługiwana przez TSMC.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC tworzy ESMC i zbuduje fabrykę do produkcji chipów w Niemczech

 0