Tajwański gigant TSMC podobno przygotowuje się do budowy kolejnej fabryki półprzewodników w Arizonie, która stanie obok obiektu ukończonego latem tego roku. Budowa będzie najprawdopodobniej dotowana przez rząd USA.
Według doniesień Wall Street Journal, TSMC planuje w najbliższej przyszłości ogłosić, że w sąsiedztwie wartego 12 miliardów dolarów zakładu Fab 21, powstanie nowa fabryka wykorzystywana do produkcji chipów 3 nm. Wielkość nowego zakładu będzie porównywalna do obecnie ukończonego. Budowa kolejnej fabryki ma miejsce pomimo ograniczania budżetu na inwestycje kapitałowe w obliczu spowolnienia na rynku. Jednak fakt, że TSMC nadal rozważa budowę kolejnych obiektów w Arizonie (mówi się łącznie o 5 fabrykach), można uznać za dowód, że amerykańska ustawa o CHIPS, która obejmuje dotacje i inne zachęty dla firm półprzewodnikowych, takich jak TSMC, do budowania na amerykańskiej ziemi, przynosi pożądany efekt.
TSMC krytykowało amerykańskie dotacje, określając je „kosztownym, daremnym ćwiczeniem”, jednak najwyraźniej dofinansowanie zwiększono, bo firma planuje kolejną fabrykę w Arizionie.
Na początku tego roku założyciel TSMC Morris Chang powiedział, że amerykańskie próby rozszerzenia krajowej produkcji chipów są „kosztownym, daremnym ćwiczeniem”. Wygląda na to, że zmienił zdanie i teraz jest jak najbardziej zadowolony z otrzymanych dotacji. TSMC podobno planuje w grudniu zorganizować w Arizonie ceremonię z okazji instalacji pierwszej partii sprzętu produkcyjnego w swoim zakładzie Fab 21, a według doniesień planuje również użyć go do produkcji chipów 4 nm.
TSMC miało rozpocząć masową produkcję krzemu w technologii 3 nm w tym kwartale, ale raporty sugerują, że w tym roku firma ograniczyła plany dotyczące produkcji w technologii 3 nm. Podobno jest to jedna z przyczyn opóźnień procesorów Meteor Lake firmy Intel, który część elementów jest zlecana do produkcji TSMC.
Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC wybuduje kolejną fabrykę w USA. Ustawa CHIPS i dotacje przynoszą efekty