TSMC wybuduje pierwszą na świecie fabrykę pod 3 nm na Tajwanie

TSMC wybuduje pierwszą na świecie fabrykę pod 3 nm na Tajwanie

Wyścig zbrojeń wśród producentów układów scalonych trwa w najlepsze i ci starają się zrobić wszystko, by wyprzedzić konkurencję, dostarczając na rynek produkty bazujące na niższym procesie technologicznym. Tajwańskie TSMC nie ukrywa tu swoich ambicji, a ujawnione przez nich właśnie plany mogą stanowić ważny krok w ich realizacji.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ogłosiło bowiem lokalizację swojej pierwszej fabryki, która produkować będzie 3 nm układy. Ta powstanie w Tainan Science Park na południu Tajwanu. Co prawda wcześniejsze przecieki sugerowały, że TSMC może ze względów politycznych zdecydować się na wybudowanie fabryki w USA, ale ostatecznie firma postawiła na rodzimy kraj. Jest to o tyle zrozumiała decyzja, że dzięki niej koncern będzie mógł utrzymać swoje możliwości produkcyjne zgrupowane w Tainan Science Park, co pozwoli na efektywniejsze zarządzanie swoimi aktywami w tym miejscu i łańcuchem dostaw dla produkcji w pierwsze fabryce wytwarzającej 3 nm układy. Nie bez znaczenia było tu także wsparcie ze strony rządu, który zaoferował TSMC ziemię, wodę, elektryczność oraz wsparcie z zakresu ochrony środowiska.

TSMC zrobiło właśnie istotny krok w kierunku przejścia na produkcję w 3 nm procesie technologicznym

Spodziewać można się, że przynajmniej część maszyn produkcyjnych, które trafią do tej fabryki, dostarczone zostanie przez holenderską firmę ASML, która w tym roku odnotowała już 25% wzrost przychodów. TSMC ogłaszając lokalizację nie dokonało żadnej rewizji swojego harmonogramu, co oznacza, że wciąż spodziewać możemy się, iż 3 nm produkcja wystartuje w 2022 roku. Prace nad 7 nm procesem postępować mają zaś szybciej niż zakładano i produkcja tych układów może ruszyć w przyszłym roku, co jest o tyle ciekawe, że firma potwierdziła, że zamierza zastosować tu kilka warstw ekstremalnie dalekiego ultrafioletu (EUV). Poza tym, plany TSMC zakładają przejście na 5 nm proces już w pierwszym kwartale 2019 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC wybuduje pierwszą na świecie fabrykę pod 3 nm na Tajwanie

 0