Twitch zablokowany w Chinach. Powodem mogło być wydarzenie esportowe

Twitch zablokowany w Chinach. Powodem mogło być wydarzenie esportowe

Chiny znane są z powszechnego cenzurowania internetu oraz dość restrykcyjnych przepisów dotyczących gier komputerowych. Ostatnio media rozpisywały się o wstrzymaniu przyznawania licencji niezbędnej do wydania w tamtejszym kraju gry wideo. Choć większość osób winą za opóźnienia obarczyła zmiany w organie odpowiedzialnym za ich przyznawanie to prawda okazała się zgoła inna, otóż chiński rząd postanowił zadbać o wzrok swoich obywateli ograniczając liczbę dostępnych produkcji. Z kolei teraz blokady doczekała się kolejna ważna platforma internetowa Twitch. Aplikacja dedykowana mobilnemu systemowi iOS zniknęła z listy programów zaś sama strona jest zwyczajnie niedostępna. Co ważne, fakt blokady został potwierdzony przez głównego zainteresowanego, czyli Twitcha, aczkolwiek przedstawiciele firmy nie podali powodu decyzji władz Chin.

Chińskie władze postanowiły zablokować swoim obywatelom dostęp do Twitcha po znacznym wzrośnie zainteresowania tą platformą streamerską.

Twitch zablokowany w Chinach. Powodem mogło być wydarzenie esportowe

Pomimo iż początkowo Twitch nie był jakoś szczególnie lubiany w tym państwie to sytuacja uległa zmianie miesiąc temu, kiedy stał się trzecim najpopularniejszym programem w kraju. Wzrost zainteresowania przypisano osobom, które chciałby obejrzeć relacje z wydarzeń esportowych niepokazywanych w publicznej telewizji CCTV. Firma Sensor Tower potwierdziła, że liczba pobrań aplikacji najpopularniejszej platformy streamerskiej była 23 razy wyższa w okolicach 27 sierpnia niż w jeszcze wcześniejszych miesiącach. Warto podkreślić, iż reprezentacji Chin w rozgrywkach esportowych wywalczyli dwa złote medale co z pewnością przyczyniło się do popularyzacji wirtualnej rozrywki, jak również samej strony z transmisjami na żywo, a w konsekwencji zablokowania przez rząd dostępu do niej.

Niestety Chiny od lat skutecznie uniemożliwiają dostęp do wielu popularniejszych platform społecznościowych takich jak Facebook, Reddit, Twitter oraz YouTube, a dołączenie do tego grona Twitcha jakoś nie stanowi mocnego zaskoczenia. Zazwyczaj odpowiedzialne za kontrolę instytucje reagują dopiero w momencie zyskania przez dany produkt znaczącej popularności. Jest to także problem dla Valve, które w ramach współpracy z lokalnym deweloperem firmą Perfect World planuje rozpocząć pełnoprawną działalność zdobywając serca chińskich fanów gier. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby ostatecznie do tego wydarzenia nie doszło po interwencji rządzących lub po wkrótce po zdobyciu odpowiedniej bazy użytkowników.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twitch zablokowany w Chinach. Powodem mogło być wydarzenie esportowe

 0