Twórca gier oskarża Intela o sprzedaż wadliwych procesorów

Twórca gier oskarża Intela o sprzedaż wadliwych procesorów

Australijskie studio gier Alderon Games otwarcie skrytykowało firmę Intel za rzekome sprzedawanie „wadliwych” procesorów, które są podatne na awarie. Studio, znane z wieloosobowej gry o dinozaurach "Path of the Titans", oskarżyło Intel o poważne problemy z procesorami 13. i 14. generacji.

Założyciel Alderon Games, Matthew Cassells, w poście na blogu stwierdził, że procesory te powodują powtarzające się awarie oraz problemy z uszkodzeniem pamięci zarówno na komputerach klientów, jak i na serwerach gier studia. „Przez ostatnie 3-4 miesiące zaobserwowaliśmy, że procesory, które początkowo działały dobrze, z czasem się pogarszają, aż w końcu zawodzą” – napisał Cassells. Studio odnotowało tysiące awarii komputerów klientów oraz ciągłe awarie serwerów gier. W odpowiedzi na te problemy Alderon Games poinformowało, że wszystkie ich serwery przechodzą teraz na konkurencyjne procesory AMD, które według nich odnotowują 100 razy mniej awarii. To samo zaleca się serwerom społeczności, na których hostowane jest Path of Titans. Na koniec wbudowali także w samą grę ostrzeżenie o niestabilności procesorów Core. To naprawdę duży problem dla Intela, który odczuwają także np. producenci płyt głównych

Alderon Games nie jest osamotnione w swoich oskarżeniach. Studio wskazuje na artykuły wsparcia od Epic Games oraz filmy opublikowane przez kanały YouTube GamersNexus i Level1Techs, które również omawiały problemy z procesorami Intel 13. i 14. generacji.

Intel nie skomentował bezpośrednio zarzutów Alderon Games, ale w czerwcu firma opublikowała post, w którym omawia problemy z procesorami 13. i 14. generacji. Intel przypisał część problemów ustawieniom BIOS-u płyty głównej, które uruchamiają układy przy „podwyższonym napięciu wejściowym”, nawet w wysokich temperaturach. Firma odkryła również błąd w funkcji Enhanced Thermal Velocity Boost, która automatycznie zwiększa częstotliwość taktowania układu w zależności od dostępnej temperatury i mocy. Intel współpracuje z producentami płyt głównych, aby wprowadzić aktualizację BIOS-u, która naprawi problem. Producent chipów zalecił również użytkownikom korzystanie z domyślnych ustawień profilu zasilania. Jednak według Alderon Games, te poprawki okazały się niewystarczające. „Pomimo wszystkich wydanych aktualizacji mikrokodu, BIOS-u i oprogramowania układowego problem pozostaje nierozwiązany” — stwierdziło studio.

Intel mógł uniknąć wszystkich tych problemów, w zasadzie poprzez „papierowe” rozwiązanie polegające na prezentowaniu swoich procesorów nawet w najmocniejszych wersjach ze znacznie niższym MTP. Według praktycznych testów TechPowerUp, gdzie w Core i9-14900K MTP zmniejszono z 253 do 125 W, czyli znacznie mniej niż 170 W TDP/230 W PPT 16-rdzeniowego AMD Ryzen 7950X, utracono nieco poniżej 9% wydajności aplikacji i tylko około 1-3% w grach (w zależności od rozdzielczości). W zastosowaniach byłby nieco wolniejszy od 7950X, ale czy nie byłoby warto? Jednocześnie zużycie prądu w aplikacjach spadłoby o połowę, a w grach o jedną czwartą. Ale Intel gonił za każdym procentem i choć dokładna przyczyna niestabilności nie jest znana (prawdopodobnie będzie to bezpośredni błąd w procesorach), to na pewno jest ona wzmacniana przez te wysokie częstotliwości i pobór prądu. Ustawienie procesorów na niższe MTP zwiększa stabilność, chociaż nie rozwiązuje całkowicie problemu. 

Dwa kanały YouTube, GamersNexus i Level1Techs, również opublikowały filmy omawiające nienormalną częstotliwość awarii obserwowaną przez deweloperów na procesorach Intel. Level1Techs spekuluje, że nie jest to problem płyty głównej, ponieważ układy Intel również ulegały awarii wewnątrz serwerów, które mają być stabilne jak skała. W oświadczeniu dla mediów, Intel poinformował, że „kontynuuje badanie zgłoszeń użytkowników dotyczących problemów z niestabilnością procesorów stacjonarnych Intel Core 13. i 14. generacji (K/KF/KS). Doceniamy cierpliwość społeczności Intel w tej sprawie i jak najszybciej przekażemy więcej szczegółów na temat dochodzenia”. Firma zaleca również klientom skontaktowanie się z działem obsługi klienta w celu uzyskania informacji o kolejnych krokach dotyczących procesorów Intel Core 13. lub 14. generacji do komputerów stacjonarnych.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twórca gier oskarża Intela o sprzedaż wadliwych procesorów

 0