Twórcy Cyberpunka 2077 przepraszają za antyrosyjskie odniesienia w nowej aktualizacji

Twórcy Cyberpunka 2077 przepraszają za antyrosyjskie odniesienia w nowej aktualizacji

Twórcy Cyberpunka 2077 przeprosili za dialogi i graffiti umieszczone w ukraińskiej wersji gry po aktualizacji 2.0, które są krytyczne wobec inwazji Rosji na ten kraj. CD Projekt Red stwierdził, że nie ma to nic wspólnego ze zmianami i obiecał je usunąć.

Polacy przepraszają Rosjan

„Ukraińska lokalizacja Cyberpunka 2077 zawiera kilka kwestii, które mogą urazić niektórych rosyjskich graczy” – podało studio w oświadczeniu. „Te nie zostały napisane przez pracowników CD Projekt Red i nie reprezentują naszych poglądów. Pracujemy nad ich naprawieniem i zastąpieniem w następnej aktualizacji. Przepraszamy za tę sytuację i podejmujemy kroki, aby to się więcej nie powtórzyło”

Twórcy Cyberpunka 2077 przeprosili za dialogi i graffiti umieszczone w ukraińskiej wersji gry po aktualizacji 2.0.

rockpapershotgun

Jak pierwotnie donosi Zone of Games, w niektórych dialogach pojawiają się odniesienia do haseł ukraińskiego ruchu oporu. W innych miejscach graffiti sugeruje, że po inwazji Rosji w 2014 roku Krym nadal jest częścią Ukrainy w uniwersum Cyberpunk 2077. Inne komunikaty odnoszą się do wykrywania rakiet przez obywateli, inicjatyw związanych z Covid-19 za czasów prezydenta Zełenskiego, obraźliwych określeń wobec Rosjan (choćby "pierd**cie się", nawiązujące do słów wypowiedzianych przez Ukraińców do Rosjan na Wyspie Wężowej) i nie tylko.

Winowajca

Ukraińską lokalizacją podobno zajmowała się firma SBT Localization z Ukrainy, która pracowała także nad Baldur's Gate 3, Darkest Dungeon i innymi tytułami. Zmiany zostały zauważone przez graczy z Rosji i Ukrainy, a na forach Steam i CD Projekt Red zarejestrowano wiele skarg.

Skutki inwazji Rosjan na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę, uznawana przez większość narodów za niezgodną z prawem, bardzo mocno odbiła się na ukraińskim gamedevie. Deweloper GSC Game World został zmuszony do wstrzymania prac nad Stalker 2: Heart of Chornobyl po tym, jak agresja zmusiła go do przeniesienia personelu do Pragi, aby pomóc pracownikom i ich rodzinom „przetrwać” konflikt. 

Na początku tego roku Ukraina wysłała listy do Sony, Microsoftu i Valve, wzywając je do zablokowania tytułu Atomic Heart na swoich platformach do gier w związku z obawami dotyczącymi powiązań z Rosją. Te jednak okazały się bezskuteczne. Wydawcy niechętnie rezygnują z tak dużego rynku, jakim jest Rosja, stąd też szybka reakcja CD Project RED na tłumaczenie ukraińskiej wersji Cyberpunka 2077 w wersji 2.0. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twórcy Cyberpunka 2077 przepraszają za antyrosyjskie odniesienia w nowej aktualizacji

 0