Twórcy NotPetya żądają 250 000 USD za odblokowanie komputerów

Twórcy NotPetya żądają 250 000 USD za odblokowanie komputerów

Grupa hakerów odpowiedzialna za rozprzestrzenienie złośliwego oprogramowania NotPetya właśnie wystosowała pierwszy publiczny komunikat od momentu ataku.

Powiązany z internetową witryną magazynu Vice, portal Motherboard wypatrzył wiadomość zostawianą na serwisie DeepPaste dostępnym z poziomu sieci Tor. Autorzy NotPetya (zwanego też Goldeneye bądź potocznie Petya) ujawnili swoje intencje - w zamian za prywatny klucz do odszyfrowania danych żądają 100 bitcoinów - równowartość 250,000 USD przy obecnym kursie wymiany. Adres zawarty w podanym komunikacie wiedzie do pliku zaszyfrowanego Petyą - potwierdzili to dla Forbesa dwaj eksperci oprogramowania typu malware. Do tej pory nikt nie skorzystał z tej oferty, lecz portal The Verge podaje, że autorzy NotPetyi zainkasowali już 10,000 USD z dotychczasowych infekcji malware'em. Warto przypomnieć, że skrzynka pocztowa hakerów została wkrótce po udaremnieniu ataku zablokowana, a więc prawdopodobnie suma ta pochodziła jedynie z początkowego okresu operacji.

Komunikat (prawdopodobnie) twórców NotPetya z żądaniem zapłaty 100 bitcoinów (ekwiwalent 250,000 USD)

Forbes wychwycił dwie małe donacje dokonane w mrocznym internecie na portalach DeepPaste i PasteBin, sugerując, że pieniądze te mogą być użyte aby przeprowadzania kampanii mającej na cel defraudację bitcoinów na masową skalę. Niejasne jest, dlaczego żądanie okupu wystosowano dopiero teraz - ponad tydzień po zapoczątkowaniu infekcji. Większość ofiar ataku, a więc ukraińskich firm, wznowiło działanie, tym samym ograniczając pulę potencjalnych zainteresowanych uiszczeniem proponowanej zapłaty w wysokości 100 bitcoinów. Niezależnie od dalszego biegu wydarzeń związanych z NotPetya, jedno jest pewne - to na pewno nie będzie ostatnie tego typu zdarzenie, a twórcy złośliwego oprogramowania na pewno dopilnują, aby następnym razem działało ono w jeszcze bardziej wyrafinowany sposób.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twórcy NotPetya żądają 250 000 USD za odblokowanie komputerów

 0