Tylko Apple zarabia na sprzedaży smartfonów

Tylko Apple zarabia na sprzedaży smartfonów

Wiele firm produkuje i sprzedaje smartfony. Chociaż jest to ogromny rynek, który wciąż rośnie, to tylko Apple na tym zarabia. Tak wynika z najnowszego raportu firmy BMO Capital Markets.

Rynek smartfonów jest ogromny. W trzecim kwartale 2016 roku na całym świecie sprzedano 328,6 mln urządzeń, co stanowi wzrost o 10,3% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Pomimo tego niewiele firm zarabia na sprzedaży telefonów. Tak naprawdę można tak napisać tylko o Apple.

Według firmy analitycznej BMO Capital Markets firma z Cupertino zgarnęła w trzecim kwartale 103,6% zysków całego rynku. Jak to możliwe, że jest to ponad 100%? Ponieważ inne firmy notują straty i ich wynik jest w takiej sytuacji odejmowany. Na plusie jest jeszcze tylko Samsung, który z powodu ogromnych problemów z modelami Galaxy Note 7 może pochwalić się tylko 0,9% zysków.

Jednak na tym liczba zarabiających firm się kończy. LG zanotowało 381 mln dolarów straty, co stanowi spadek o 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To rezultat przede wszystkim słabej sprzedaży LG G5, który nie przyjął się zbyt dobrze na rynku. Stratę zanotowało także HTC i to aż o 44% rok do roku.

Sytuacja Apple jest o tyle ciekawa, że firma traci udziały w rynku. Procentowo sprzedaje coraz mniej smartfonów. Według najnowszych danych telefony z nadgryzionym jabłkiem stanowią około 13,8% wszystkich sprzedawanych urządzeń. Apple w ostatnich kwartałach sprzedawało coraz mniej iPhone’ów i dopiero trzeci kwartał 2016 roku był pod tym względem lepszy. Pomimo tego firma z Cupertino jest w tym momencie praktycznie jedyną, która zarabia na tym rynku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tylko Apple zarabia na sprzedaży smartfonów

 0