Ubiegły rok to były prawdziwe żniwa dla NVIDII i AMD

Ubiegły rok to były prawdziwe żniwa dla NVIDII i AMD

Pomimo faktu, że ubiegły rok stał pod znakiem globalnej pandemii, niedoboru chipów i problemów z dostawami kart graficznych, to jednak okazał się on niezwykle dochodowy dla obu wiodących producentów GPU. Firmy odnotowały w zeszłym roku największy wzrost przychodów w ujęciu rocznym wśród czołowych firm technologicznych, które nie posiadają własnych fabryk i zlecają produkcję zewnętrznym firmom. NVIDIA i AMD wygenerowały łącznie w 2020 roku obrót w wysokości 25 miliardów dolarów. Z raportu TrendForce wynika, że ​​chociaż początkowo pandemia zdewastowała branżę technologią m.in. za sprawą zamknięcia fabryk, to jednak w dłuższej perspektywie wynikający z niej ogromny wzrost pracy/nauki zdalnej i liczby osób grających w gry doprowadził do bezprecedensowego popytu.

NVIDIA i AMD wygenerowały łącznie w 2020 roku obrót w wysokości 25 miliardów dolarów.

Ubiegły rok to były prawdziwe żniwa dla NVIDII i AMD

Pomimo iż to Qualcomm i Broadcom zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w 2020 r., jeśli chodzi o top 10 firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych, to trzecie miejsce należało do NVIDII, która osiągnęła też największy wzrost rok do roku. Zielony zespół wygenerował w zeszłym roku 15,4 miliarda dolarów, co stanowi ogromny 52,2% wzrost w porównaniu z rokiem 2019. Należy zauważyć, że przejęcie Mellanox przez firmę zwiększyło jej portfolio dla centrów danych, które wygenerowały prawie 6,4 miliarda dolarów przychodu. To był również dobry rok dla AMD, które uplasowało się na piątym miejscu. Przychody firmy w wysokości 9,7 miliardów dolarów to 45% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Jej 7-nanometrowe procesory przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw, sukcesywnie zmniejszały udziały firmy Intel w rynku. 

Broadcom był liderem w 2019 roku, ale według TrendForce nagły popyt na urządzenia sieciowe, wraz z decyzją Apple o zakończeniu konfliktu z Qualcomm i ponownym zastosowaniu modemów z rodziny Snapdragon, pozwoliło temu drugiemu zająć pierwsze miejsce z przychodami w wysokości 19,4 miliarda dolarów, czyli o 33,7% wyższymi w stosunku do 2019 roku. Jeśli chodzi o globalny niedobór chipów, istnieją obawy, że sytuacja może się pogorszyć przez trwającą suszę na Tajwanie, która wkrótce wprowadzi dalsze ograniczenia w dostępie do wody.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ubiegły rok to były prawdziwe żniwa dla NVIDII i AMD

 0