Udało się uruchomić Linuksa na nowych komputerach Apple Mac z układem M1 Arm

Udało się uruchomić Linuksa na nowych komputerach Apple Mac z układem M1 Arm

Dotąd uruchamianie systemu Linuks na komputerach Mac, które wyposażone były w procesory Intela, nie stanowiło właściwie żadnego wyzwania. Sytuacja zmieniła się, gdy Apple przeszło na swoje własne układy M1, oparte o architekturę Arm. Pomimo dostępności wersji Linuksa w wersji dla Arm, obsługa nowych układów nie jest wcale taka prosta. Dodatkowo Apple nie ułatwia wprowadzenia opcji wyboru systemu do uruchomienia na swoich najnowszych komputerach opartych na ARM. Chociaż istnieją dystrybucje Linuksa zaprojektowane do pracy na sprzęcie Arm, układy Apple to zupełnie inny sprzęt i żadna z obecnych wersji nie działa z M1. Oczywiście pełne wsparcie to tylko kwestia czasu, a firma Corellium ma już działający port Linuksa dla komputerów Mac M1 od Apple.

Uruchomienie systemu Linuks na nowych komputerach Apple Mac z SoC M1 było trudne, ale nie niemożliwe.

System operacyjny opracowany przez Corellium to dystrybucja Ubuntu w wersji na Arm, która uruchamia się z dysku USB - nie wystarczy jednak podłączyć dysku. Główną przeszkodą w uruchomieniu Linuksa na M1 są sterowniki sprzętowe. "Pisząc sterowniki dla Linuksa, stało się bardzo oczywiste, jak niestandardowe są naprawdę  SoC firmy Apple" - napisał pracownik Corellium w bardzo szczegółowym poście na blogu opisującym projekt. "Nasze środowisko wirtualne jest niezwykle elastyczne pod względem modeli, które może obsłużyć, ale po stronie Linuksa 64-bitowy świat ARM w dużej mierze opiera się na dobrze zdefiniowanym zestawie bloków konstrukcyjnych i interfejsów oprogramowania układowego - z których prawie żaden nie został wykorzystany przy M1".

Chris Wade, CTO Corellium napisał na Twitterze, że Linuks został przetestowany na M1 Mac Mini i jest "całkowicie funkcjonalny", z małymi zastrzeżeniami. Sieć wymaga użycia zewnętrznej karty podpiętej pod USB-C. Użytkownicy będą również musieli znać się na customowych jądrach, aby skonfigurować porty. Wade wspomniał, że mają dostępny również tutorial, który został  dodany do wpisu na blogu. Do wypróbowania Linuksa na nowym M1 Mac wystarczy nośnik 16 GB USB oraz pliki ze strony autorów portu i trochę cierpliwości. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Udało się uruchomić Linuksa na nowych komputerach Apple Mac z układem M1 Arm

 0