Udostępnij część mocy obliczeniowej PC i wspomóż walkę z chorobami

Udostępnij część mocy obliczeniowej PC i wspomóż walkę z chorobami

Nie, to naprawdę nie jest ukryta koparka kryptowalut. Czy wiedziałeś, że Twój komputer, a właściwie część jego mocy obliczeniowej może zostać wykorzystana na cele charytatywne? Wszystko, co należy zrobić, to pobrać i uruchomić specjalną aplikację...

U podstaw przedsięwzięcia leży projekt Folding@home, będący jednym z najstarszych projektów obliczeń rozproszonych, zorganizowanym przez amerykański Uniwersytet Stanforda. Głównym celem naukowców jest badanie procesów zwijania białek pod kątem funkcji, jakie mogą one (białka) pełnić w organizmie człowieka. Jako iż wskutek nieprawidłowego złożenia się cząstki mogą powstawać liczne choroby, m.in. choroba Alzheimera czy Parkinsona, a nawet nowotwory, projekt ma ogromne znaczenie medyczne. Od pewnego czasu każdy z nas może dołożyć do niego przysłowiową cegiełkę, udostępniając część mocy obliczeniowej swojego prywatnego komputera na potrzeby przeprowadzanych obliczeń.

Wystarczy pobrać i zainstalować zgodnie z instrukcją znajdujący się pod tym adresem program. Narzędzie będzie pobierać niewielkie porcje danych, a następnie analizować je z wykorzystaniem zainstalowanych w komputerze komponentów. W zależności od konfiguracji, wykorzystywany może być albo sam procesor centralny, albo również karta graficzna. Co więcej, oprogramowanie pozwala ustawić priorytet obliczeń, a zatem nie ma obaw o widoczne spowolnienie w przypadku mniej wymagających prac, co czyni cały proces bezstratnym np. w czasie przeglądania Internetu, korzystania z pakietu biurowego czy oglądania materiałów multimedialnych. Mało tego, w razie czego proces można przeprowadzić także przez przeglądarkę. Summa summarum nic nie stoi na przeszkodzie, by z okazji zbliżających się Świąt zrobić dobry uczynek.

PS: Pokażmy konsolowcom, że PC Master Race są bardziej przydatni społeczeństwu ^^

Pokaż / Dodaj komentarze do: Udostępnij część mocy obliczeniowej PC i wspomóż walkę z chorobami

 0