Udziały AMD na rynku procesorów coraz szybciej wzrastają

Udziały AMD na rynku procesorów coraz szybciej wzrastają

Podczas ostatniego sprawozdania finansowego, Lisa Su - CEO AMD oznajmiła, że firma powiększyła udziały rynkowe w ostatnim kwartale 2018 roku, jednak nie podała żadnych liczb. Teraz zewnętrzna firma analityczna Mercury Research dostarczyła informacji na temat sytuacji na rynku procesorów i jasno widać, że AMD zgarnia coraz większe udziały w obszarze procesorów desktopowych, laptopowych oraz serwerowych, podkreślając, że procesory Zen mocno naciskają na Intela i to na wszystkich frontach. AMD trzyma już w garści 15,8 procent rynku procesorów desktop, jest to 2,8 procent więcej niż w poprzednim kwartale i o 3,9 procent więcej porównując rok do roku. Jest to najwyższy wynik uzyskany przez tę firmę od ostatniego kwartału 2014 roku. Porównując obecne statystyki z danymi za ubiegłe lata, widać przyspieszającą ekspansję na rynku, bardzo wzmacnianą przez silne wyprzedaże w okresie świątecznych zakupów. Ostatnie dwa lata to właśnie AMD dominowało podczas świąt a w 2017 udało się im potroić sprzedaż w Black Friday i Cyber Monday.

AMD zgarnia coraz większe udziały w rynku procesorów i to w każdym z jego segmentów, sprawiając, że Intel musi przyłożyć się do pracy i nie serwować odgrzewanych kotletów, by nie dać się dogonić.

AMD podjęło kilka strategicznych posunięć, by zbliżyć się do rywala, ale to sam Intel dostarczył ogromnych możliwości konkurentowi. Problemy z dostawami procesorów Intela dały AMD duże pole manewru i pozwalało konkurować z produktami niedostępnymi, albo sprzedawanymi z ogromnymi marżami. Ponadto "niebiescy" skupiali całą swoją uwagę na najdroższych i najwydajniejszych układach, zapominając o tanich Celeronach i Pentiumach, co również wykorzystało AMD. Braki w procesorach wymusiły na wielu producentach zmianę partnera biznesowego. MSI przykładowo przerzuciło się na produkty konkurencji w swoich gotowych zestawach PC, jednak te zmiany mogą być krótkotrwałe i sytuacja może się odwrócić, jak tylko Intel upora się z problemami. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku laptopów, które są krytycznym segmentem rynku - 60% wszystkich procesorów trafia do laptopów i tutaj od dłuższego czasu AMD było daleko w tyle. Zdaje się to jednak zmieniać i widać spory skok wynoszący aż 5,3 procent w porównaniu z rokiem 2017. Jest to to najlepszy wynik od 2013 roku.

  3Q16 4Q16 1Q17 2Q17 3Q17 4Q17 1Q18 2Q18 3Q18 4Q18
Udziały AMD w rynku 9.1% 9.9% 11.4% 11.1% 10.9% 12.0% 12.2% 12.3% 13% 15.8%
Kwartał do kwartału   +0.8% +1.5% -0.03% -0.02% +1.1% +0.02% +0.01% +0.07% +2.8%

AMD stało się bardzo atrakcyjne dla producentów OEM oferujących laptopy budżetowe. Intel ma największe problemy z zapewnieniem dostaw CPU o małej wydajności, co spowodowało wzrost zapotrzebowania na produkty konkurencji. Lisa Su podkreśla jednak, że na wzrost w segmencie laptopów trzeba dłużej czekać, ze względu na ilość zaangażowanych w ten proces producentów OEM praz sprzedawców.  Podczas sprawozdania finansowego Lisa Su oznajmiła, że AMD osiągnęło swój cel w przejęciu jednocyfrowego udziału w rynku centrów danych w 2018 roku, jednak według Mercury Research jest to wynik niższy niż 3,2 procent. AMD znacząco zwiększyło swój udział w rynku procesorów serwerowych ze swoją pierwszą generacją EPYC, głównie dzięki ogromnym dostawcom usług jak AWS i Azure i innym największym centrom, jednak wzrost w tym segmencie wcale nie był tak efektowny jak wielu się spodziewało. Rynek biznesowy jest niesamowicie powolny w adoptowaniu nowych platform i na postępy trzeba czekać długo, podobnie jak w przypadku laptopów. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Udziały AMD na rynku procesorów coraz szybciej wzrastają

 0