UE bierze Bitcoina na celownik. Koniec anonimowości to koniec kryptowaluty?

UE bierze Bitcoina na celownik. Koniec anonimowości to koniec kryptowaluty?

Po ostatnich szaleństwach Bitcoina, kwestią czasu było wzbudzenie zainteresowania ze strony władz. W ciągu tego tygodnia zarówno rząd UE jak i Brytyjczycy zapowiedzieli przyjrzenie się Bitcoinowi, jako że wzrasta zagrożenie, że jest on wykorzystywany do omijania podatków oraz prania pieniędzy. Konsekwencją jest zapowiedź wprowadzenia regulacji dotyczących kryptowalut.

Nowe, zakrojone na szeroką skalę plany Enii Europejskiej zakładają, że platformy do handlu cyfrową walutą, będą wymagały dokładnej analizy klientów i zgłaszania podejrzanych transakcji. Takie stanowisko może postawić kryptowaluty w jednej linii z obecnymi ustawami zwalczającymi pranie brudnych pieniędzy oraz ustawą przeciw finansowaniu terroryzmu. Platformy obracające Bitcoinami będą zmuszone do pozyskiwania i sprawdzania tożsamości klientów, co zakończy anonimowość, która sprawiła iż kryptowaluty są tak atrakcyjne dla handlarzy narkotyków, sprzedawców broni i wszelkiego rodzaju przestępców. Bitcoin to również waluta, którą cenią sobie uczciwi obywatele, chcący najzwyczajniej zachować anonimowość w sieci.

Bitcoin i tak pozostawał bardzo długo poza radarem rządów, ale nie mogło to trwać wiecznie, zwłaszcza po tak rekordowym okresie. Czy wprowadzenie nowych regulacji spowoduje kres cenowego szaleństwa?

Choć w chwili obecnej nie ma zbyt wielu oficjalnych dowodów na powiązanie Bitcoinów ze światem przestępczym, choć jak wiadomo jest to jedna z głównych walut na forach z domeną ".onion" w nazwie, to jak podają pomysłodawcy zmian prawnych "obecnie jest mało dowodów na używanie ich [Bitcoinów] do prania pieniędzy, jednakże przewidujemy, że ryzyko takie będzie wzrastać".Wszystko to spowodowane jest gwałtowną ekspansją Bitcoina oraz pobiciu przez tę walutę kilku własnych rekordów w ciągu ostatnich miesięcy. Nowe postanowienia prawdopodobnie wejdą w życie w ciągu 2018 roku, jednakże w chwili obecnej nie można podać bardziej przybliżonego terminu. Kiedy Bitcoin zostanie objęty regulacjami wprowadzonymi przez Unię Europejską oraz Wielką Brytnię, jednocześnie pod obserwacja służb państwowych znajdą się wszystkie transakcje oraz firmy handlujące Bitcoinami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE bierze Bitcoina na celownik. Koniec anonimowości to koniec kryptowaluty?

 0