UE chce by Facebook, Twitter i Google tworzyły raporty na temat fake newsów

UE chce by Facebook, Twitter i Google tworzyły raporty na temat fake newsów

Unia Europejska wzmaga wysiłki na rzecz walki z dezinformacją w internecie. Unijni przedstawiciele chcą zobligować Facebooka, Twittera oraz Google do opracowywania comiesięcznych raportów podsumowujących ich walkę z fałszywymi wiadomościami. Dokładne detale wprowadzenia stosownego projektu ani jego realizacji przez trójkę gigantów nie są jeszcze znane. Prace nad zmianami przyspieszyła oczywiście pandemia koronawirusa, która była idealnym elementem sprzyjającym powstawaniu masy nieprawdziwych informacji o niebezpiecznym wirusie. UE obawia się, iż tego rodzaju działanie może wyłącznie przedłużyć trwającą pandemię, ponieważ ów szczególny problem obejmuje m.in. szczepionki krytykowane przez członków ruchu antyszczepionkowego. Przypomnijmy, że swego czasu negatywnie o szczepionce na COVID-19 mającej powstać w przyszłości wypowiadały się niektóre popularne gwiazdy. Naukowcy twierdzą, że szczepionka jest niezbędna, aby kraje powróciły do dawnej rzeczywistości.

Unia Europejska chce zobligować Facebooka, Twittera i Google do tworzenia comiesięcznych raportów dotyczących walki z fałszywymi informacjami.

UE chce by Facebook, Twitter i Google tworzyły raporty na temat fake newsów

Aktualnie wymienione przedsiębiorstwa nie są prawnie zobowiązane do tworzenia tych raportów miesięcznych, a ponadto nie wiadomo co dokładnie ma się w nich znajdować. Redakcja The Verge, która rozmawiając z przedstawicielami zainteresowanych firm dowiedziała się, że wciąż pracują one nad tym, jakie informacje mają znaleźć się w dokumentach. Unijny urzędnik przyznał z kolei, że całość wystartuje bez opóźnień, a konkretne terminy wprowadzenia regulacji będą podane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie. Rzecznicy Google, Facebooka i Twittera powiedzieli The Verge, że popierają wysiłki UE i już prowadzą stosowne działania wymierzone w fake newsy na swoich platformach społecznościowych. Matt Brittin z Google powiedział, że globalna pandemia udowodniła, iż ludzie potrzebują dokładniejszych informacji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Warto wspomnieć, że Facebook mocno sprawdza wszelkie fake newsy pojawiające się na jego serwisie społecznościowym.

W tym celu podjął współprace z wieloma światowymi weryfikatorami certyfikowanymi przez IFCN (International Fact-Checking Network). Są oni odpowiedzialni za analizę postów zgłoszonych przez użytkowników. W sytuacji oznaczenia opublikowanej wiadomości jako fake news jego autor zostaje o tym fakcie powiadomiony a w konsekwencji jego dostęp zostanie ograniczony, z kolei on sam będzie niżej wyświetlany w zakładce Aktualności. Natomiast profile regularnie umieszczające fałszywe treści stracą opcję wyświetlania reklam oraz zarabiania na nich. Jak więc widzimy niektóre firmy starają się działać z fake newsami, ale nie brak opinii, że to niewystarczająco skuteczne metody.

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE chce by Facebook, Twitter i Google tworzyły raporty na temat fake newsów

 0