UE chce wymusić zakaz Huawei w sieciach 5G u państw członkowskich

UE chce wymusić zakaz Huawei w sieciach 5G u państw członkowskich

Ponieważ państwa członkowskie same z siebie nie są mocno zainteresowanie usuwaniem sprzętu Huawei z sieci 5G i wprowadzenia ograniczeń w handlu, Unia Europejska planuje wymusić takie działania odgórnie.

Oskarżenia przeciwko Huawei zapoczątkowała Ameryka...

Niewielu graczy na rynku doświadczyło tak wielu sankcji jak Huawei, ale ten chiński gigant może już wkrótce stanąć przed kolejnymi ograniczeniami. Unia Europejska rozważa wprowadzenie obowiązkowego zakazu dla wszystkich swoich państw członkowskich, dotyczącego korzystania z firm, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa infrastruktury 5G, w tym (albo i przede wszystkim) dla Huawei. Problemy chińskiej firmy rozpoczęły się w 2019 roku, kiedy ówczesny prezydent Donald Trump ogłosił zakaz używania sprzętu telekomunikacyjnego od rywalizujących krajów. Oficjalnym powodem był zarzut szpiegostwa i umieszczanie backdoorów w sprzęcie sieciowym, choć oficjalnie nigdy publicznie nie pokazano żadnych dowodów na słuszność tych oskarżeń.

Huawei może zostać wyparte z Europy. Dział smartfonów w naszym regionie spadł na margines, a teraz do tego dojdzie zakaz działalności w branży 5G.

Dowodów w temacie szpiegostwa Huawei nigdy nie pokazano.

Inne sojusznicze kraje poszły w podobnym kierunku, jednak tylko jedna trzecia państw członkowskich UE zdecydowała się na zakaz udziału Huawei w tworzeniu sieci 5G, pomimo zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących spełnienia wymagań certyfikacyjnych, dywersyfikacji dostawców i unikania firm uznanych za wysokie ryzyko w krytycznych elementach infrastruktury. Komisja Europejska nigdy nie wprowadziła całkowitego zakazu dla firmy Huawei, ale według doniesień Financial Times, takie ograniczenia mogą zostać wprowadzone zarówno dla tej firmy, jak i innych uznanych za podwyższone ryzyko, jeśli państwa członkowskie, takie jak Niemcy, będą nadal zwlekać z wdrożeniem wytycznych. 

Unia Europejska uważa Huawei za niebezpieczeństwo, a wprowadzenie ograniczeń dla chińskiej firmy w zaledwie jednej trzeciej krajów bloku jest niewystarczające i stawia pod znakiem zapytania zbiorowe bezpieczeństwo Unii. W ciągu nadchodzących tygodni Komisja Europejska opublikuje drugi raport dotyczący postępów we wdrażaniu zaleceń przez państwa członkowskie. Trzeba również pamiętać, że wiele państw jest niechętnych takim działaniom ze względu na brak dowodów szpiegostwa ze strony Huawei oraz ogromne koszty, jakie niesie za sobą wymiana sprzętu. Przypomnijmy, że w USA koszt operacji wymiany sprzętu Huawei z infrastruktury sieciowej wyniesienie nie 2 miliardy dolarów, ale 5 miliardów i to przy pomyślnych wiatrach, a zapewne na tej kwocie się nie skończy.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE chce wymusić zakaz Huawei w sieciach 5G u państw członkowskich

 0