UE: Facebook ma 24 godziny na wprowadzenie cenzury w związku z atakiem Hamasu

UE: Facebook ma 24 godziny na wprowadzenie cenzury w związku z atakiem Hamasu

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta Platforms, znalazł się w centrum uwagi Unii Europejskiej w związku z toczącym się konfliktem między Izraelem a Hamasem. 

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, w surowym liście wyraził swoje obawy dotyczące narastającej ilości "nielegalnych" treści i "dezinformacji" na platformach społecznościowych kontrolowanych przez Metę, takich jak Facebook, Instagram i Threads. Breton zaapelował do Marka Zuckerberga o natychmiastowe podjęcie działań, szczególnie w kontekście niedawnych wydarzeń wojennych po ataku Hamasu na Izrael.

Thierry Breton wezwał Marka Zuckerberga do zajęcia stanowiska w sprawie cenzury w związku z konfliktem między Izraelem a Hamasem i usuwania treści uznanych za nielegalne, jak "propaganda terrorystyczna".  

Niedawno przyjęta przez Unię Europejską ustawa o usługach cyfrowych stanowi bezpośrednie wyzwanie dla Meta w zakresie kontroli treści. Ustawa nakłada na Meta obowiązek monitorowania i usuwania treści uznawanych za nielegalne, takie jak propaganda terrorystyczna czy "mowa nienawiści". W ramach tej ustawy Meta jest także zobowiązane do udostępnienia informacji na temat stosowanych procedur. Niestosowanie się do tych europejskich regulacji może wiązać się z karą finansową w wysokości 6% rocznych przychodów przedsiębiorstwa.

W swoim liście, Breton podkreślił znaczenie skuteczności systemów monitorowania treści i zaapelował o pilne dostosowanie tych systemów. W podobny sposób postawił wymagania wobec Elona Muska dotyczące platformy X.

Warto zaznaczyć, że w liście Breton zaznaczył, że ustawa o cenzurze ma na celu ochronę wolności słowa przed arbitralnymi decyzjami, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo obywateli i demokracji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE: Facebook ma 24 godziny na wprowadzenie cenzury w związku z atakiem Hamasu

 0