Unia Europejska twierdzi, że Microsoft może naruszać przepisy antymonopolowe, łącząc swoje oprogramowanie Teams z usługami Office 365 i Microsoft 365.
„Komisja Europejska poinformowała firmę Microsoft o swojej wstępnej opinii, że Microsoft naruszył unijne przepisy antymonopolowe, łącząc swój produkt do komunikacji i współpracy Teams z popularnymi aplikacjami zwiększającymi produktywność zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365” – stwierdza Komisja. Według Komisji, łączenie tych produktów w pakiet ogranicza konkurencję na rynku komunikacyjnym. Komisja krytykuje Microsoft za brak możliwości rezygnacji z usługi Teams przy subskrypcji produktów Microsoft, co daje firmie przewagę nad konkurentami takimi jak Slack.
Ze wstępnych ustaleń UE wynika, że Microsoft „naruszył unijne przepisy antymonopolowe”, łącząc Teams z Microsoft 365 i Office 365.
Slack złożył skargę na tę praktykę w 2020 roku, przypominając sprawę antymonopolową sprzed dwóch dekad, kiedy to Microsoft łączył przeglądarkę Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows, nie dając klientom możliwości jej odinstalowania. W zeszłym roku UE wszczęła formalne dochodzenie w tej sprawie. Microsoft oświadczył wtedy: „Szanujemy pracę Komisji Europejskiej w tej sprawie i bardzo poważnie podchodzimy do naszej odpowiedzialności. Będziemy nadal współpracować z Komisją i pozostajemy zaangażowani w znalezienie rozwiązań, które rozwieją jej obawy”.
Miesiąc później Microsoft ogłosił, że oddzieli usługę Teams od subskrypcji Office 365 i Microsoft 365 w UE, nazywając to „proaktywną zmianą” mającą na celu rozwianie obaw UE. Jednak Komisja Europejska uznała, że to nie wystarczy. Microsoft będzie teraz miał szansę odpowiedzieć na zarzuty, zanim Komisja podejmie ostateczną decyzję. „Utrzymanie konkurencji w zakresie narzędzi zdalnej komunikacji i współpracy jest niezbędne, ponieważ sprzyja również innowacjom na tych rynkach” – stwierdziła Margrethe Vestager, wiceprezes ds. polityki konkurencji.
Pokaż / Dodaj komentarze do: UE: Łączenie Teams z Office 365 jest nadużyciem i narusza przepisy antymonopolowe