UE odpowiada na amerykańską ustawę CHIPS. Będą ogromne dotacje dla producentów półprzewodników

UE odpowiada na amerykańską ustawę CHIPS. Będą ogromne dotacje dla producentów półprzewodników

Rada UE wraz z Parlamentem UE szykują ustawę CHIPS for Europe, która jest odpowiedzią na amerykańską inicjatywę. Unia chce w taki sam sposób przyciągnąć producentów i rozwinąć lokalny przemysł technologiczny, oferując łącznie 43 miliardy euro dotacji.

Amerykańska ustawa CHIPS, która oferuje m.in. ogromne dofinansowania do budowy nowych fabryk półprzewodników okazała się sukcesem. Nowe placówki w Stanach Zjednoczonych budują m.in. Intel, Micron i TSMC i to pomimo spadającego zapotrzebowania na półprzewodniki. Pandemia pokazała jednak jak ważne jest zapewnienie produkcji w różnych rejonach świata, poza tym wiszące nad Tajwanem zagrożenie ze strony Chin również jest motywacją do otwierania fabryk poza tym obszarem. Amerykanie chcą w dużej mierze uciec od zależności od krajów azjatyckich, a teraz na taki ruch chce zdecydować się Rada UE. O tym, czy plan się powiedzie, zdecyduje jednak Parlament Europejski po przeprowadzonych negocjacjach.

Europejska ustawa CHIPS ma przyciągnąć producentów i zachęcić do budowania fabryk na terenie Unii Europejskiej. Pozwoli to na częściowe uniezależnienie się od innych regionów i zabezpieczenie łańcuchów dostaw w razie przyszłych problemów, jak załamania produkcji w Azji.

Podobnie jak Stany Zjednoczone, Europa może wkrótce mieć własną „Ustawy o chipach”. Rada Europejska, jeden z dwóch organów ustawodawczych UE, wraz z Parlamentem Europejskim przyjęli wspólne stanowisko w sprawie zaproponowania nowego rozporządzenia. Cel: wzmocnienie konkurencyjności UE w technologiach półprzewodnikowych. Podczas gdy Stany Zjednoczone wprowadziły nowe przepisy, aby pobudzić krajowe badania i produkcję półprzewodników, unijna ustawa "CHIPS" zaproponuje finansową zachętę producentom, których fabryki rozwiną lokalne możliwości w branży technologicznej. Chipy są „niezbędne dla szerokiej gamy produktów technologicznych i cyfrowych, takich jak samochody, sprzęt AGD i elektronika”, czytamy w oficjalnym komunikacie Rady UE , a Europa stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z zapewnieniem dostaw półprzewodników. Proponowana ustawa o chipach ma na celu zmniejszenie wrażliwości i zależności UE od podmiotów zagranicznych, które mogą łatwo wpływać na rynek wewnętrzny ze względu na kwestie geostrategiczne i zakłócenia w łańcuchu dostaw.

Ustawa zapewni łącznie 43 miliardy euro na inwestycje publiczne i prywatne, z trzema różnymi filarami, na które można wydać całą pulę: Inicjatywa "Chips for Europe", wspierająca budowanie zdolności technologicznych oraz powiązane badania i innowacje; nowe ramy zapewniające bezpieczeństwo dostaw i odporność poprzez przyciąganie zwiększonych inwestycji; oraz mechanizm monitorowania łańcucha dostaw półprzewodników i koordynowania szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych.

Wraz z nową ustawą Rada UE proponuje również utworzenie narzędzia prawnego: European Chips Infrastructure Consortium (ECIC), które działałoby jako podmiot prawny, który mógłby realizować działania i inne zadania finansowane w ramach wspomnianej inicjatywy Chips for Europe.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE odpowiada na amerykańską ustawę CHIPS. Będą ogromne dotacje dla producentów półprzewodników

 0