UE uchwala przełomowe prawo dotyczące AI. Ma chronić prawa obywateli

UE uchwala przełomowe prawo dotyczące AI. Ma chronić prawa obywateli

Prawodawcy Unii Europejskiej większością głosów głosowali za przyjęciem przełomowej ustawy regulującej sztuczną inteligencję. Nowe rozporządzenie, zwane AI Act, zostało zatwierdzone większością 523 do 46 głosów i oczekuje się, że zmieni sposób, w jaki sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez agencje rządowe i przedsiębiorstwa w UE.

W komunikacie prasowym wydanym po głosowaniu Parlament Europejski stwierdził, że nowe prawo stanowi pierwsze w historii ramy prawne dotyczące sztucznej inteligencji i zapewni równowagę, eliminując ryzyko związane z wykorzystaniem powstającej technologii, jednocześnie zapewniając Europie wiodącą rolę w jej globalnym rozwoju. Ustawodawcy stwierdzili również, że ustawa ma na celu ochronę ogółu społeczeństwa przed szkodliwym wykorzystaniem sztucznej inteligencji, zapewniając jednocześnie twórcom i organizacjom AI wiążące wytyczne dotyczące korzystania z niej w sposób nieinwazyjny.

Prawodawcy Unii Europejskiej większością głosów głosowali za przyjęciem przełomowej ustawy regulującej sztuczną inteligencję.

Unia Europejska przedstawia nowe zasady, które wydłużą żywotność smartfonów

Zdaniem UE ustawa o sztucznej inteligencji będzie chronić podstawowe prawa obywateli Europy, a także wartości demokratyczne i zrównoważenie środowiskowe przed „sztuczną inteligencją wysokiego ryzyka”. Częścią planu jest nowe prawo, które zakazuje niektórych zastosowań sztucznej inteligencji, które zdaniem prawodawców zagrażają prawom obywateli. Należą do nich „systemy kategoryzacji biometrycznej oparte na wrażliwych cechach i nieukierunkowane pobieranie wizerunków twarzy z Internetu lub nagrań CCTV w celu tworzenia baz danych rozpoznawania twarzy”.

Inne zastosowania na liście „zakazanych” obejmują „rozpoznawanie emocji” w miejscach pracy i szkołach oraz punktację społeczną. Aby zapobiec dystopijnej przyszłości prezentowanej w filmach takich jak "Raport mniejszości", prawo kategorycznie zabrania stosowania polityki predykcyjnej, gdy opiera się ona wyłącznie na profilowaniu osoby lub ocenie jej cech. Wreszcie nowe prawo zabrania również sztucznej inteligencji, która „manipuluje ludzkim zachowaniem lub wykorzystuje ludzkie słabości”.

Jednakże, podobnie jak w przypadku większości przepisów dotyczących praw obywatelskich i prywatności, istnieją pewne wyjątki dla organów ścigania. Chociaż nowe prawo w dużej mierze zabrania stosowania sztucznej inteligencji w działaniach policji, funkcjonariusze mogą w niektórych sytuacjach korzystać z systemów identyfikacji biometrycznej w czasie rzeczywistym, pod warunkiem spełnienia „ścisłych wytycznych”. Na przykład policja w UE może wykorzystywać sztuczną inteligencję do ukierunkowanych poszukiwań osób zaginionych lub do zapobiegania atakom terrorystycznym, pod warunkiem uzyskania uprzedniego zezwolenia sądowego lub administracyjnego.

Jeśli chodzi o oprogramowanie AI ogólnego przeznaczenia, prawo wyraźnie stanowi, że musi ono spełniać określone wymogi przejrzystości, w tym „zgodność z unijnym prawem autorskim i publikowanie szczegółowych podsumowań treści wykorzystywanych do celów szkoleniowych”. Ustawa stanowi również, że obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję lub zmanipulowane treści audio i wideo, zwane inaczej „deepfakes”, muszą być odpowiednio oznaczone.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE uchwala przełomowe prawo dotyczące AI. Ma chronić prawa obywateli

 0