UE wciąż się namyśla, a Indie zapowiadają ogromne dotacje dla producentów półprzewodników

UE wciąż się namyśla, a Indie zapowiadają ogromne dotacje dla producentów półprzewodników

Indie ogłosiły wdrożenie programu, który ma na celu zachęcenie producentów półprzewodników i wyświetlaczy do inwestycji w kraju. Warunki mogą być naprawdę kuszące.

Na przełomie ostatnich miesięcy coraz więcej lokalizacji stara się przyciągnąć inwestorów, którzy masowo ogłaszają budowy nowych fabryk, co ma zapobiec przyszłym niedoborom półprzewodników na rynku. Unia Europejska jest jak dotąd na etapie planowania, jedynie zapowiadając ustawę, która pozwoli współfinansować budowę nowych fabryk. Do podobnych działań przymierzają się Stany Zjednoczone, na co również naciska Intel, argumentując, że konkurencja jak TSMC czy Samsung jest mocno finansowana przed rządy swoich krajów. Teraz jednak i inne lokalizacje dołączają do walki o inwestorów. Malezja właśnie zdołała skusić Intela, który wybuduje tam fabrykę za 7 mld USD, a teraz Indie ogłaszają program zachęcający do inwestycji w ich kraju. 

Indie dołączają do wyścigu o inwestorów, oferując bardzo atrakcyjne zasady dofinansowań, sięgające nawet 50% kosztów budowy fabryki.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i UE, gdzie jak dotąd nie ujawniono żadnych konkretnych kwot dotacji, Indie zatwierdziły już plan motywacyjny dla producentów półprzewodników o wartości 10 miliardów USD. Wsparcie będzie dotyczyć również producentów paneli wyświetlaczy, którzy są gotowi rozważyć Indie jako kolejną lokalizację dla swoich nowych fabryk. Rząd Indii jest gotowy pokrywać nawet 50 procent kosztów budowy fabryk półprzewodników i paneli wyświetlaczy. Nie wiadomo, które firmy będą zainteresowane programem. Intel właśnie ogłosił wstrzymanie decyzji o budowie fabryk w Europie, co z pewnością ma związek z brakiem ustalonego budżetu na dofinansowania. Nieoficjalnie mówi się, że w Indiach może zainwestować izraelski Tower Semiconductor, Foxconn oraz nieokreślone bliżej konsorcjum z Singapuru.

Indie są w tyle jeśli chodzi o przemysł półprzewodników, choć lokalnie powstaje wiele projektów. Region ten nie posiada odpowiednich partnerów w branży i najzwyczajniej nie może uruchomić własnych fabryk na lokalne rynki z powodu braku doświadczenia. Jeśli Indie zdołają pozyskać zagraniczne firmy, które założą fabryki w kraju, to uzyskają możliwość poszerzenia wiedzy zakresie produkcji półprzewodników, co może doprowadzić do powstania indyjskich fabryk w przyszłości, choć raczej tej odległej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE wciąż się namyśla, a Indie zapowiadają ogromne dotacje dla producentów półprzewodników

 0