UE wykorzysta dane GPS użytkowników, by śledzić rozprzestrzenianie COVID-19

UE wykorzysta dane GPS użytkowników, by śledzić rozprzestrzenianie COVID-19

Ośmiu głównych operatorów telefonii komórkowej zgodziło się udostępnić dane o lokalizacji klientów Komisji Europejskiej w celu śledzenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jak donosi Reuters, ogłoszenie to pojawiło się po tym, jak Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia, A1 Telekom Austria i Vodafone dyskutowały w poniedziałek o możliwościach śledzenia użytkowników z komisarzem europejskim ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Bretonem. Krytycy wyrazili zaniepokojenie potencjalnie niebezpiecznym zakresem wykorzystywania takich działań, mówiąc, że scentralizowana baza danych informacji o lokalizacji może łatwo doprowadzić do stanu nadzoru.

Unia Europejska ogłosiła, że dane o lokalizacji użytkowników będą wykorzystywane do śledzenia rozprzestrzeniania się korowirusa.

Urzędnicy państwowi starali się rozwiać obawy, zauważając, że wszystkie zebrane dane zostaną zanonimizowane i zniszczone po stłumieniu pandemii. Co więcej, obecna strategia polega na informowaniu odpowiednich agencji o rozprzestrzenianiu się wirusa, a nie na centralizacji mobilnych danych lub nadzorowania społeczeństwa. Według Europejskiego Inspektora Ochrony Danych plan nie narusza przepisów UE dotyczących prywatności. Szef EIOD Wojciech Wiewiorowski w liście do Komisji powiedział, że "lepiej" ograniczyć dane dotyczące lokalizacji konsumentów do upoważnionych ekspertów w dziedzinie rozprzestrzeniania się epidemii, ochrony danych i naukowców. Dodał, że dane nie powinny być gromadzone trwale.

"EIOD często podkreśla, że ​​takie zmiany zwykle nie nie pozwalają na późniejsze cofnięcie się do poprzedniego stanu, gdy sytuacja kryzysowa zniknie" - powiedział Wiewiorowski. "Chciałbym podkreślić, że takie rozwiązanie powinno być nadal uznawane za nadzwyczajne". Porozumienie odzwierciedla podobny ruch Słowacji, której parlament uchwalił ustawę, która pozwala instytucjom rządowym wykorzystywać dane o lokalizacji do śledzenia ruchu osób zainfekowanych wirusem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE wykorzysta dane GPS użytkowników, by śledzić rozprzestrzenianie COVID-19

 0