Ujawniono najgorsze hasła 2020 roku. Pierwsze miejsce zaskakuje?

Ujawniono najgorsze hasła 2020 roku. Pierwsze miejsce zaskakuje?

Mocne hasło pozwala zwiększyć bezpieczeństwo naszego konta, ale nie brakuje osób, które z różnych powodów nie stosują trudnych do złamania ciągów słów czy cyfr tylko proste słowa znane powszechnie większości użytkowników internetu. Opracowana przez NordPass lista najgorszych haseł w 2020 roku pokazuje, że nadal w tym zakresie lubimy chodzić na skróty. Najpopularniejszym hasłem pozostaje "123456", drugie miejsce zajęło "123456789" a podium zamyka "picture1", które wyprzedziło "password". Spora część tych haseł powtarza się w corocznych zestawieniach więc to tylko obrazuje, że ludzie nie są zbyt kreatywni. Należy pamiętać, że chociaż takie hasła są łatwe do zapamiętania, to jednak można je złamać w ekspresowym tempie i dotyczy to zarówno odmian liczbowych pokroju „000000” lub „123123”, jak również alfabetycznych np. "qwertyuiop” czy „asdfghjkl”.

Najpopularniejszym hasłem w 2020 roku został "123456".

Ujawniono najgorsze hasła 2020 roku. Pierwsze miejsce zaskakuje?

Lider przytoczonego zestawienia, czyli "123456" został złamany ponad 23,5 mln razy z kolei "picture1" obejdziemy w około trzy godziny. Jeżeli chodzi o Top 200 najgorszych haseł w 2020 roku, to ciężko jest złamać „jobandtalent” i potrzeba na to aż trzech lat. Nie ulega wątpliwości, że niemała internautów powinna dokonać zmiany hasła, jeżeli te znajduje się na udostępnionej liście, co jest ważne zwłaszcza w dobie cyberataków oraz wycieków danych. Jeżeli nie chcemy zapamiętywać wielu haseł do różnych kont czy usług zawsze z pomocą przychodzi stosowne oprogramowanie do ich przechowywania. Inną alternatywą pozostaje zawsze zapisanie hasła na kartce. Niestety większość haseł niemal pokrywa się z ubiegłorocznym zestawieniem, w którym pierwsze miejsce też zajął "123456".

W tamtym przypadku listę opracowała firma SplashData bazując na 5 milionach haseł, jakie w wyniku działań hakerów wyciekły do sieci. Morgan Slain ze SplashData przyznał jednak, że wraz z biegiem lat użytkownicy komputerów zaczęli stosować bardziej skomplikowane hasła, choć wciąż ów postęp był wówczas zbyt powolny i jak się okazuje nadal jest. W związku z aferami pokroju Cambridge Analytica związanej z Facebookiem należałoby rozważyć ustawienie silniejszych haseł.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ujawniono najgorsze hasła 2020 roku. Pierwsze miejsce zaskakuje?

 0