Ujawniono porzucone Intel Cannon Lake 10 nm. Słaby uzysk czy wydajność?

Ujawniono porzucone Intel Cannon Lake 10 nm. Słaby uzysk czy wydajność?

W sieci wypatrzono nigdy nieujawnione procesory Intel Cannon Lake oparte na architekturze 10 nm. Przedstawione procesory są częścią rodziny Cannon Lake-H, U i Y, która nigdy nie pojawiła się w sprzedaży detalicznej. Intel planował wprowadzić na rynek rodzinę procesorów Cannon Lake 10 nm już w 2018 roku, jednak w rzeczywistości układy miały zostać wprowadzone znacznie wcześniej, gdyby nie wszystkie problemy z 10 nm, z którymi Intel musiał się zmierzyć podczas opracowywania i produkcji Cannon Lake. Intel miał bardzo wysokie ambicje z 10 nm Cannon  Lake, układy te jednak nie spełniły pokładanych w nich wymagań. Ciągłe opóźnienia i  nieefektywność spowodowały, że Intel całkowicie zlikwidował projekt Cannon Lake 10 nm. W 2018 roku widzieliśmy pewną ilość tych chipów, ale nie była to pełna premiera detaliczna.

Procesory Cannon Lake 10 nm Intela były zdecydowanie jednym z największych przedsięwzięć niebieskiego zespołu, ale projekt nie został doprowadzony do końca i możemy tylko zgadywać, co było przyczyną porzucenia Cannon Lake.

W bazie danych 3DMark można odnaleźć odniesienia do 8. generacji procesorów Intela - Cannon Lake. Intel planował wypuszczenie zarówno procesorów Cannon Lake-H, jak i linii U z maksymalnie 8 rdzeniami i 16 wątkami. Zamiast tego w 2018 roku zobaczyliśmy wydanie 6-rdzeniowych i 12-wątkowych układów Coffee Lake oraz z 8 rdzeniami i 16 wątkami dla laptopów i Coffee Lake Refresh 9. generacji w 2019 roku. Obecnie Intel ma najszybszy 8-rdzeniowy i 16-wątkowy układ na rynku, ale jest on wciąż oparty na architekturze 14 nm, a 10 nm Tiger Lake-H spodziewane jest dopiero w tym roku lub nawet na początku przyszłego roku. Jeśli chodzi o specyfikacje, wszystkie odnalezione układy to próbki inżynieryjne, które nigdy nie miały premier detalicznych, więc ich zegary nie muszą być, takie jak ostatecznie planowano. Pierwszym chipem jest Cannon Lake-H z 8 rdzeniami i 16 wątkami. Wielu kwestionowało zdolność Intela do wyprodukowania wysokiej klasy procesora Cannon Lake-H. Widać jednak, że Intel miał przynajmniej jeden zaprojektowany układ dla segmentu high-end. Układ ma zegar bazowy 1,8 GHz i boost 2,0 GHz - jednak przypominamy, to tylko próbka inżynieryjna. Kolejny procesor to również Cannon Lake-H z 6 rdzeniami i 6 wątkami. Zapewne stąd Coffee Lake-Refresh wzięło swoją konstrukcję i również otrzymało 6 rdzeni i 6 wątków. Procesor ma częstotliwość podstawową i zegar boost 1,00 GHz Oba te układy są zgodne z pamięcią DDR4.

Znaleziono także dwa Cannon Lake-Y, które obejmują 2-rdzeniowy, 4-wątkowy Core M3-8114Y z taktowaniem bazowym 1,50 GHz. Procesor nie posiada boost - jest to kolejna próbka. Chip uzyskał około 4384 punktów w teście fizyki 3DMark Firestrike, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu do 2-rdzeniowego / 4-wątkowego M3-7Y30 Kaby Lake, który przyspiesza do 2,60 GHz. Jeśli weźmiemy pod uwagę podobne częstotliwości taktowania dla procesora Cannon Lake, patrzymy na skok wydajności o około 15-20%, co byłoby niezłym wynikiem, ale niestety, układ nigdy nie wszedł do produkcji.  Ostatni układ to także Cannon Lake-Y z 2 rdzeniami i 2 wątkami o częstotliwości do 2,2 GHz. Wszystkie te układy zawierały grafikę Gen 10, która była ulepszeniem w stosunku do układu graficznego Gen 9.5, ale ostatecznie została zastąpiona przez bardziej nowoczesny układ graficzny Gen 11 w procesorach Ice Lake. Ostatecznie procesory Cannon Lake 10 nm Intela były zdecydowanie jednym z największych przedsięwzięć niebieskiego zespołu, ale projekt nie został doprowadzony do końca i możemy tylko zgadywać, co było przyczyną porzucenia Cannon Lake.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ujawniono porzucone Intel Cannon Lake 10 nm. Słaby uzysk czy wydajność?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł