Ujawniono specyfikacje nadchodzących desktopowych APU Ryzen 4000

Ujawniono specyfikacje nadchodzących desktopowych APU Ryzen 4000

Igor Wallosek z Igor's Lab postanowił zareagować na przeciek nadchodzących stacjonarnych APU Ryzen 4000 (Renoir), które pochodziły z bazy danych userbench i jego zdaniem są po prostu błędne. Opublikował więc kompletną specyfikację tych nadchodzących procesorów, posiłkując się, jak sam twierdzi, bazą danych AMD. Przypominamy, że mówimy tu o układach łączących CPU Zen 2 oraz iGPU Vega, które pozwalają na ogrywanie gier w 1080p na rozsądnych ustawieniach graficznych, bez konieczności sięgania po dedykowaną grafikę. Ryzen 4000 przynieść ma procesory z 8 rdzeniami i 16 wątkami, a także 512 shaderami. Takie liczby jeszcze nie tak dawno charakteryzowały high-endowe komputery dla graczy, a teraz stanowić będą budżetowe rozwiązanie. Zastosowane w przypadku flagowego APU iGPU taktowane będzie zegarem dochodzącym do 1,75 GHz, co przekładać ma się na moc obliczeniową 1,8 TFLOPsa, czyli identyczną jak w PS4. Do tego TDP wynosić będzie tylko 65 W, a słabsze jednostki oferują limit 35 W, co możliwe jest za sprawą 7 nm procesu technologicznego.

Wallosek ujawnił aż 22 procesory, ale warto tu podkreślić, że jest to zestawienie specyfikacji jednostek dostępnych dla partnerów OEM, co oznacza, że zapewne nie wszystkie dostępne będą w sklepach.

Wallosek ujawnił aż 22 procesory, ale warto tu podkreślić, że jest to zestawienie specyfikacji jednostek dostępnych dla partnerów OEM, co oznacza, że zapewne nie wszystkie dostępne będą w sklepach. W przypadku najsłabszych modeli otrzymujemy iGPU Vega 6 z 6 jednostkami obliczeniowymi CU, co daje 384 procesory strumieniowe i taktowaniem do 1,7 GHz, co daje 1.3 TFLOPsa mocy obliczeniowej. Wygląda więc na to, że czasy budżetowych dedykowanych grafik z serii MX od NVIDII dobiegają końca. Jeśli chodzi o CPU, to otrzymamy modele z 4, 6 i 8 rdzeniami, gdzie w najmocniejszych jednostkach taktowanie boost dochodzić będzie do 4,35 GHz.  

Wydaje się też, że procesory Ryzen 4000 (Renoir) mają dużą szansę przywrócić popularność układów APU od AMD, które po premierze architektury Zen nie cieszyły się już takim wzięciem jak przed laty. Na pewno pomoże tu także fakt, że są one kompatybilne z gniazdem AM4, co pozwala na łatwą ścieżkę upgrade’u. Układy Ryzen 4000 (Renoir) mają okazję stać się bardzo popularne w segmencie cenowym poniżej 200 USD, szczególnie wśród użytkowników poszukujących tańszych rozwiązań na start. W tym przypadku otrzymują oni sensowny pakiet składający się z przyzwoitego GPU i naprawdę wydajnego CPU. Co więcej, AMD wkrótce wprowadzi do sprzedaży płyty główne z chipsetem B550, które pozwolą na obniżenie kosztów platformy AM4 z PCIe 4.0. Premiera nowych APU Czerwonych planowana jest na drugą połowę bieżącego roku.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ujawniono specyfikacje nadchodzących desktopowych APU Ryzen 4000

 0