Ujawniono wygląd kontrolera i cenę chińskiej konsoli do gier, z AMD Ryzen

Ujawniono wygląd kontrolera i cenę chińskiej konsoli do gier, z AMD Ryzen

Wczoraj AMD pochwaliło się partnerstwem z firmą Zhongshan Subor, na mocy którego amerykańska korporacja dostarczyła układ SoC z 4-rdzeniowym procesorem Ryzen i grafiką Radeon RX Vega 24, który zasila pierwszą prawdziwie wydajną konsolę chińskiego projektu. Dzisiaj natomiast w Internecie pojawiły się kolejne informacje w sprawie ww. konstrukcji: zdjęcie płyty głównej i kontrolera, pojemność magazynu danych, cena.

Specyfikacja PlayStation 5. Czym może zaskoczyć nas Sony? – felieton

Dla przypomnienia, podstawę sprzętu od Zhongshan Subor stanowi unikatowy układ krzemowy, mający cztery rdzenie Zen o taktowaniu 3 GHz, a także kartę grafiki w architekturze Vega, charakteryzującą się 1536 jednostkami cieniującymi i częstotliwością zegara taktującego 1,3 GHz. Chip ten współpracuje z 8 GB współdzielonej pamięci GDDR5. Ponadto, jak się okazuje, producent zdecydował się na zastosowanie, w konsoli, aż dwóch dysków. Pierwszy to nośnik półprzewodnikowy, którego pojemność wynosi 128 GB, drugi zaś - klasyczny dysk mechaniczny 1 TB. Wnioskując po elementach widocznych na laminacie płyty głównej, SSD-ek jest typu M.2, natomiast magazyn talerzowy to wyjątkowo szablonowy model z interfejsem SATA 6 Gb/s.

Ujawniono wygląd kontrolera i cenę chińskiej konsoli do gier, z AMD Ryzen

Przechodząc do zaanonsowanej w tytule kwestii kontrolera, inżynierowie Zhongshan Subor postawili, w typowo chińskim stylu, na kalkę znanego rozwiązania. Pad, który będzie dostarczany wraz z konsolą, do złudzenia przypomina ten znany z Xboksa One. Różnice ograniczają się do bardziej przysadzistego profilu i dodatkowego przycisku w centrum, o nieznanym na ten moment zastosowaniu. Przy czym, w odróżnieniu od oryginału, tutejszy kontroler może poszczycić się wbudowanym akumulatorem. Jak wszyscy doskonale wiedzą, Microsoft od lat bardzo konsekwentnie stawia na wykorzystanie baterii AA.

Ujawniono wygląd kontrolera i cenę chińskiej konsoli do gier, z AMD Ryzen

Teraz najważniejsze - cena. Prezentowana konsola w dniu premiery ma kosztować 4998 juanów, co, wedle kursu z dnia dzisiejszego, przekłada się na niespełna 2680 zł. Nie jest to cena tak niska, jak pierwotnie domniemywano, jednak wciąż może uchodzić za atrakcyjną. Patrząc na aktualne ceny podzespołów, za takie pieniądze można nabyć konfigurację z Core i3-8100, kartą GeForce GTX 1060 3 GB, 8 GB RAM i podobnym, w odniesieniu do sprzętu od Chińczyków, zestawem dysków. Przy czym w zestawie zabraknie systemu operacyjnego i jakichkolwiek peryferiów, a do tego, z całą pewnością, żadna ekonomiczna obudowa nie zapewni takich gabarytów i stylistyki, jak Zhongshan Subor. Wziąwszy wzgląd na ceny miniaturowych komputerów, wciąż jest bardzo atrakcyjnie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ujawniono wygląd kontrolera i cenę chińskiej konsoli do gier, z AMD Ryzen

 0