Ujawniono wygląd procesora graficznego AMD Vega!

Ujawniono wygląd procesora graficznego AMD Vega!

Dzisiaj AMD zdecydowało się na pierwszy publiczny pokaz chipu Vega. Co prawda przedstawiono jedynie sam rdzeń, nie zaś kompletną kartę graficzną, ale już to pozwala wyciągnąć kilka istotnych wniosków.

Nowy flagowiec Czerwonych cechuje się powierzchnią na poziomie 520 - 540 mm2, i posiada przy tym dwa stosy pamięci HBM2, każdy po 8 GB - co jak nietrudno obliczyć daje łącznie imponujące 16 GB VRAM. Co ciekawe, Vega jest tym samym mniejsza od znajdującej się w R9 Fury X struktury Fiji, która okupuje dokładnie 596 mm2, ale jednocześnie większa od Pascala GP102 znanego z Nvidia Titan X Pascal. Ten ostatni pochłania 471 mm2. Faktem jest oczywiście, że Nvidia posiada w ofercie jeszcze większą strukturę, Pascal GP100 właśnie z HBM2, jednak w chwili obecnej nie stosuje jej na rynku konsumenckim.

Ujawniono wygląd procesora graficznego AMD Vega!

Vega zapowiada się więc na największy układ obecnej(?) generacji, przynajmniej jeśli chodzi o sektor gamingowy. Wiadomym jest, że rozmiar akurat w tym przypadku o niczym szczególnym nie świadczy. Tym niemniej kojarzony z GTX 1080 i GTX 1070 układ Pascal GP104 wraz ze swymi 314 mm2 prezentuje się tutaj raczej... skromnie, co też może (ale nie musi!) dać skromne clue w kwestii wydajności. Czy Vega faktycznie przebije najmocniejszego reprezentanta serii GeForce GTX? Wiele na to wskazuje.

Niestety bez dokładnych parametrów i co istotniejsze, testów wszystko to jedynie domysły. Koncern z Sunnyvale, zgodnie ze słowami, rzeczywiście pokazał Vegę, tyle tylko, że najważniejszych szczegółów na temat jej budowy wciąż nie poznaliśmy - w tym konfiguracji blokowej.

Ujawniono wygląd procesora graficznego AMD Vega!

Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak Redaktor, programista

Student informatyki, niekoronowany król ITHardware.pl ;)

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...