Ukradł rządowi 2,6 mln dolarów wysyłając jedną wiadomość e-mail

Ukradł rządowi 2,6 mln dolarów wysyłając jedną wiadomość e-mail

Według wysokiego rangą urzędnika, rząd Puerto Rico stracił ponad 2,6 miliona dolarów po tym jak nieznany sprawca dokonał udanego ataku phishingowego przy pomocy wiadomości e-mail. Dyrektor finansowy Industrial Development Company, Rubén Rivera, oświadczył w zawiadomieniu złożonym w środę na policji, że agencja wysłała pieniądze na fałszywe konto. Jak wynika ze złożonego oświadczenia, Rivera powiedział, że agencja rządowa przekazała pieniądze 17 stycznia po otrzymaniu wiadomości e-mail z rzekomą zmianą konta bankowego powiązanego z płatnościami za przekazy pieniężne.

Odpowiednio spreparowana wiadomość e-mail i ofiara sama przelewa pieniądze na podstawione konto.

Manuel Laboy, dyrektor wykonawczy agencji, powiedział The Associated Press, że urzędnicy dowiedzieli się o incydencie na początku tego tygodnia i natychmiast zawiadomili o całej sprawie FBI. "To bardzo poważna sytuacja, niezwykle poważna" - powiedział. "Chcemy, aby zostało to zbadane aż do ostatnich konsekwencji". Laboy odmówił ujawnienia, w jaki sposób urzędnicy dowiedzieli się o oszustwie, czy ktoś został zwolniony lub jak te brakujące fundusze wpłynęły na działalność agencji. Powiedział, że prowadzone jest wewnętrzne dochodzenie w celu ustalenia, czy ktoś dopuścił się zaniedbania lub nie postępował zgodnie ze standardową procedurą, dodając, że urzędnicy rządowi próbują odzyskać pieniądze.

"Nie mogę spekulować na temat tego, jak mogą się potoczyć dalsze wydarzenia" - powiedział, reagując na ostrą krytykę ze strony Portorykańczyków, którzy z niedowierzaniem reagowali na wiadomość o utracie pieniędzy publicznych w taki sposób. Laboy dodał, że jego agencja bardzo poważnie traktuje zarządzanie środkami publicznymi. "To wielka odpowiedzialność". Sytuacja jest dość nieciekawa, bo pojawia się, gdy pogrążone w 13-letniej recesji terytorium USA, musiało państwowo ograniczyć wiele usług z powodu braku środków. Póki co nie wiadomo kto stoi za atakiem. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ukradł rządowi 2,6 mln dolarów wysyłając jedną wiadomość e-mail

 0