Ukraina bezgotówkowa i wspierana całkowicie przez AI. "Niezniszczalny cyfrowo europejski Izrael"

Ukraina bezgotówkowa i wspierana całkowicie przez AI. "Niezniszczalny cyfrowo europejski Izrael"

Ukraina ma nadzieję na współpracę z Big Tech w celu realizacji wielkich planów, aby uczynić rozdarty wojną kraj "cyfrowo niezniszczalnym", co podkreślają urzędnicy na międzynarodowych konferencjach.

Głównym celem jest przejście do społeczeństwa bezgotówkowego poprzez wprowadzenie niekryptograficznych pieniędzy cyfrowych, a także wykorzystanie systemów AI nawet do takich celów jak tworzenie "raportów przedprocesowych i przed wyrokiem oceniających ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa ". Inicjatywa o nazwie "Digital4Freedom" została przedstawiona przez ukraińskiego wicepremiera i ministra transformacji cyfrowej Mychajło Fedorowa w Szwajcarii. Fedorow jest opisywany jako wieloletni przyjaciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz entuzjasta wprowadzania coraz większego poziomu cyfryzacji.

Ukraina prosi o pomoc we wdrożeniu "cyfrowego planu Marshalla" i zmianie w "europejski Izrael". Plan zakłada maksymalną cyfryzację i uczynienie kraju  "cyfrowo niezniszczalnym".

Inicjatywa wydaje się być bardzo ambitna i optymistyczna: ma uczynić Ukrainę "najbardziej cyfrowym państwem na świecie", i to było hasło skierowane do publiczności w Lugano, która została poproszona o wniesienie wkładu finansowego i współpracę przy tworzeniu "cyfrowego planu Marshalla" dla Ukrainy. Plan zakłada, że w przyszłości rząd ukraiński i Big Tech będą "ściśle powiązane", zamieniając kraj w "europejski Izrael".

Założenia przedstawione przez Fedorowa mają uczynić Ukrainę w 100 procentach cyfrową, a on sam pokłada dużą wiarę w przechowywanie danych na sewerach Amazona i Microsoftu, które, jak mówi, "nie mogą być zniszczone przez rakiety." Plan zakłada, że Ukraińcy będą mogli korzystać z usług cyfrowych przy wszystkich czynnościach administracyjnych, takich jak rejestracja samochodów, nieruchomości i gruntów, płacenie ceł i zakładanie firm. Do podobnej transformacji, poza systemem płatniczym, który ma całkowicie wyeliminować papierowe pieniądze, mają zostać przeznaczone także edukacja i służba zdrowia.

W swoich apelach Zełenski wielokrotnie dawał do zrozumienia, że oczekuje, iż Big Tech zbuduje niezbędną infrastrukturę. Według raportów, Fedorov nie wymienił jednak żadnej z firm z nazwy, gdy prosił o darowizny i finansowanie. Pomimo tego, że odbiorcy przychylnie patrzą ca cały pomysł, to niektóre elementy budzą pewne obawy - choćby wykorzystanie AI przez sądownictwo w ocenie ryzyka. Fedorow nazwał tę część prezentacji "Sędzia Dredd", jednak wiele osób twierdzi, że korzystanie z AI  w celu oceny oskarżonych powinno być zakazane. Ukraina prowadzi już jednak pilotaże, które "dostarczają przedprocesowe i przedsądowe raporty oceniające ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa przez podejrzanego".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ukraina bezgotówkowa i wspierana całkowicie przez AI. "Niezniszczalny cyfrowo europejski Izrael"

 0