Ukraina używa konsol Steam Deck do kontrolowania wieżyczek karabinów maszynowych

Ukraina używa konsol Steam Deck do kontrolowania wieżyczek karabinów maszynowych

Steam Deck jest urządzeniem, które może mieć wiele zastosowań, w tym może pełnić funkcję pilota zdalnego sterowania wieżyczką karabinu maszynowego. Armia ukraińska wykorzystuje konsolę jako urządzenie w walce przeciwko najeźdźcy, co jest bez wątpienia nietypowym rozwiązaniem.

TPO, ukraińska firma informacyjna, opublikowała na Facebooku kilka zdjęć przedstawiających żołnierzy testujących wieżę karabinu maszynowego w terenie. Na zdjęciach widać ukraińską broń Sablya, która jest opisana jako "zdalnie sterowany kompleks ogniowy, zautomatyzowany i przeznaczony do stacjonarnej instalacji na obiektach nieruchomości lub w transporcie specjalnym". Jedno ze zdjęć pokazuje, że żołnierz trzyma Steam Deck, urządzenie z systemem Linux, które jest używane do zdalnego sterowania karabinem maszynowym. 

Ukraińcy znaleźli ciekawe zastosowanie dla konsol Steam Deck. Służą do zdalnego kontrolowania wieżyczki karabinu maszynowego.

Ekran jest czarny, więc nie możemy zobaczyć, jak wygląda interfejs, ale ponieważ karabin maszynowy ma kamerę, jest prawdopodobne, że obraz z kamery można zobaczyć na Steam Deck. Urządzenie to mogłoby służyć do monitorowania pola bitwy, celowania w cele i oddawania strzałów. Ze względu na to, że wieżyczka jest zautomatyzowana, Steam Deck może mieć zdolność do oznaczania celów, a następnie karabin maszynowy samodzielnie je zwalcza.

Wieżyczka może działać na odległość do 500 metrów i może być wyposażona w dowolną lekką broń przeciwpiechotną lub przeciwpancerną, w tym karabin maszynowy Kałasznikowa. Według postu na Facebooku, wieża zostanie zamontowana w punktach kontrolnych i innych kluczowych miejscach, aby pomóc ukraińskiej armii w trwających wysiłkach wojennych przeciwko Rosji.

Valve prawdopodobnie nie będzie zadowolone, gdy dowie się, że ich Steam Deck jest częściowo używany w celach wojskowych. Jednak w przeciwieństwie do SpaceX, które powstrzymało Ukrainę przed korzystaniem z usługi Starlink do kontrolowania dronów, firma Gabe'a Newella nie ma zbyt wiele możliwości, aby zapobiec tej praktyce.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ukraina używa konsol Steam Deck do kontrolowania wieżyczek karabinów maszynowych

 0