Unia Europejska daje zielone światło na przejęcie ZeniMax Media w tym Bethesdy przez Microsoft

Unia Europejska daje zielone światło na przejęcie ZeniMax Media w tym Bethesdy przez Microsoft

Microsoft ogłosił przejęcie ZeniMax Media kontrolującego m.in. Bethesdę Softworks oraz id Software w zeszłym roku, ale dopiero teraz transakcja może być całkowicie zrealizowania. Do tego była bowiem niezbędna pozytywna decyzja Komisji Europejskiej, która nadeszła. Umowa Microsoftu została bezwarunkowo zatwierdzona przez UE, ponieważ "nie budzi poważnych wątpliwości co do jej zgodności z zasadami wspólnego rynku" - głosi uzasadnienie unijnych urzędników. Komisja Europejska stwierdziła, że planowane kupno "nie budzi obaw związanych z konkurencyjnością" ze względu na "ograniczoną pozycję rynkową połączonego podmiotu oraz obecności silnych rywali w dystrybucji gier". Transakcję zbadano w ramach zwykłej procedury. W chwili, gdy przejęcie będzie całkowicie sfinalizowane, wówczas Microsoft wzbogaci się o kilka interesujących studiów deweloperskich.

Komisja Europejska dała Microsoftowi zielone światło na finalizację przejęcia ZeniMax Media.

Wydaje się, że gigant z Redmond pozwoli Bethesdzie w pewnym stopniu działać, niezależnie co stało się w przypadku Mojang, LinkedIn i GitHub i zdało egzamin. Firma ogłosiła chęć wchłonięcia twórców Fallouta we wrześniu 2020 roku za kwotę 7,5 mld dolarów, zaskakując zarazem opinię publiczną i pokazując, że nawet liczący się gracze mogą być przejęci przez kogoś większego oraz silniejszego. Producent Xboxa potrzebuje ekip opracowujących gry, chociażby ze względu na silną konkurencję ze strony Sony, które od lat wiedzie prym w kwestii tytułów na wyłączność PlayStation napędzając zarazem sprzedaż samej konsoli. Dodatkowo Japończycy otwierają się na komputery zdominowane przez Microsoft (w ramach rodziny Xbox + PC z Windowsem w tym Xbox Game Pass) udostępniając propjekty wcześniej dedykowane wyłącznie ich urządzeniu. Tych zgodnie z zapowiedzią szefa Sony dostaniemy jeszcze więcej.

Czy kupno Bethesdy, czy idSofware oznacza, że należy zapomnieć o grach na PlayStation? Nie do końca, ponieważ jak zapewniał jakiś czas temu szef marki Xbox, Phil Spencer każdy przypadek zostanie rozpatrzony indywidualnie. Oczywiście korporacja pewnie udostępni je od pierwszego dnia w usłudze Xbox Game Pass i sam ten fakt powinien być przekonujący do wykupienia subskrypcji tańszej od samego tytułu, która pozwoli przejść go na spokojnie i zagrać w jeszcze inne pozycje z katalogu. Microsoft chce przedstawić swoje plany dotyczące Xboxa 23 marca podczas specjalnego wydarzenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska daje zielone światło na przejęcie ZeniMax Media w tym Bethesdy przez Microsoft

 0