W odpowiedzi na rosnące zagrożenia cybernetyczne Unia Europejska zdecydowała się stworzyć własną, scentralizowaną bazę danych o podatnościach. Nowa inicjatywa, realizowana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego na poziomie całego kontynentu i zapewnienie lepszej wymiany informacji pomiędzy podmiotami publicznymi oraz prywatnymi.
Europejska Baza Danych o Podatnościach (EUVD) jest już dostępna w wersji beta. Projekt ten wpisuje się w szersze ramy prawne Unii Europejskiej – w tym w wymagania dyrektywy NIS2, przyjętej w 2023 roku w celu poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa w sektorach kluczowych, takich jak energetyka, transport czy ochrona zdrowia. EUVD wspiera również wdrażanie Aktu o Cyberodporności, który nakłada nowe obowiązki na producentów urządzeń i oprogramowania cyfrowego.
UE tworzy Europejską Bazę Danych o Podatnościach (EUVD)
Inicjatywa została entuzjastycznie przyjęta przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy podkreślają jej znaczenie dla budowania cyfrowej suwerenności Europy. Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za suwerenność technologiczną, bezpieczeństwo i demokrację, określiła EUVD jako kluczowy element strategii UE na rzecz bezpiecznej przestrzeni cyfrowej. Jak zaznaczyła, dzięki zebraniu w jednym miejscu istotnych informacji o podatnościach dostępnych na rynku unijnym, państwa członkowskie oraz podmioty prywatne zyskują narzędzie umożliwiające skuteczniejsze działania prewencyjne i szybsze reagowanie na potencjalne zagrożenia.
Nowa inicjatywa, realizowana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego na poziomie całego kontynentu i zapewnienie lepszej wymiany informacji pomiędzy podmiotami publicznymi oraz prywatnymi.
Nowa baza danych została zaprojektowana z myślą o efektywnym zarządzaniu informacjami dotyczącymi luk w zabezpieczeniach. ENISA wskazuje, iż konsolidacja tych danych znacząco ułatwi identyfikowanie zagrożeń i skróci czas reakcji na krytyczne błędy. Na platformie dostępne są trzy główne panele, które prezentują najpoważniejsze podatności, już wykorzystywane luki oraz te, które zostały zidentyfikowane i obsługiwane przez europejskie zespoły reagowania na incydenty (CSIRTs). Dane pochodzą głównie z otwartych źródeł, a dodatkowe informacje dostarczają krajowe instytucje poprzez alerty i rekomendacje.
Od września 2026 roku w życie wejdzie obowiązek raportowania aktywnie wykorzystywanych luk przez producentów sprzętu i oprogramowania działających na terenie UE. Choć Unia Europejska jedynie marginalnie wspomina o amerykańskiej bazie CVE, nie sposób nie dostrzec, że EUVD stanowi praktyczną odpowiedź na działania administracji Donalda Trumpa, które dążyły do ograniczenia finansowania amerykańskich inicjatyw związanych z cyberbezpieczeństwem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska wzmacnia bezpieczeństwo. Uruchomiono dedykowaną bazę