Unia Europejska i Japonia zacieśniają współpracę w zakresie półprzewodników i nie tylko

Unia Europejska i Japonia zacieśniają współpracę w zakresie półprzewodników i nie tylko

Jak informuje agencja Reuters, Unia Europejska (UE) i Japonia postanowiły zacieśnić współpracę w zakresie półprzewodników, cyberbezpieczeństwa i kabli podmorskich. 

Komisarz UE na misji w Japonii

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton przebywa obecnie w Japonii, gdzie spotyka się z urzędnikami państwowymi i firmami technologicznymi. Podpisane porozumienie sprawia, że obaj partnerzy będą monitorować łańcuch dostaw chipów, a nawet ułatwiać wymianę naukowców i inżynierów, aby przyspieszyć rozwój możliwości technologicznych UE i Japonii. Breton powiedział, że „zabezpieczenie łańcucha dostaw półprzewodników” jest niezwykle istotne i trudno się z nim nie zgodzić.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton przebywa obecnie w Japonii, gdzie spotyka się z urzędnikami państwowymi i firmami technologicznymi.

Nie da się ukryć, że półprzewodniki są kluczowe dla współczesnego świata. Są używane w komputerach, telefonach, samochodach i wszystkich inteligentnych urządzeniach. Bez ich wystarczającej liczby ceny rosną i sprawiają, że podstawowe produkty, takie jak telefony i komputery, stają się droższe, co mogliśmy zaobserwować w trakcie pandemii, kiedy gwałtownie wzrósł popyt, a fabryki były zamykane. 

Japonia

Zresztą nie tylko kwestia łańcuchów dostaw półprzewodników, ale przede wszystkim nadmiernego polegania na Azji uwidoczniła się podczas pandemii COVID-19, kiedy Chiny wprowadziły bardzo surowe środki blokujące, realizując politykę zero-COVID-19, powodując paraliż całej branży technologicznej (i nie tylko).

Odchodzenie od chińskiej produkcji

Aby pomóc zdywersyfikować łańcuch dostaw w UE, Niemcy, Włochy i Polska zwabiły Intela do swoich krajów, dzięki czemu ten będzie budować fabryki i tworzyć nowe miejsca pracy w tych krajach, aczkolwiek z dotacjami rekompensującymi wyższe europejskie płace. Intel rozszerzył również swoją działalność w Izraelu.

Według agencji Reuters, Japonia oferuje również dotacje, aby pobudzić przemysł chipów. W Kraju Kwitnącej Wiśni przemysł chipów ma przewagę nad UE pod względem materiałów i sprzętu, ale systematycznie traci udział w rynku światowym.

Jedną z firm półprzewodnikowych wspieranych przez japoński rząd jest Rapidus Corporation. Oczekuje się, że Breton spotka się z jej przedstawicielami już dziś, aby omówić współpracę między UE a Japonią.

Nie da się jednak ukryć, że Zachód nieco zbyt późno zareagował i choć obecnie podejmuje istotne kroki, to owoce niektórych z nich, takie jak fabryki, które Intel zgodził się zbudować, zbierzemy dopiero za kilka lat. Nie jest jasne, ile czasu zajmie sfinalizowanie partnerstwa UE-Japonia, ale strony zgodziły się spotkać w Brukseli w pierwszej połowie przyszłego roku w celu dalszych rozmów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska i Japonia zacieśniają współpracę w zakresie półprzewodników i nie tylko

 0