Unia Europejska: Niezależność w kwestii półprzewodników jest niewykonalna

Unia Europejska: Niezależność w kwestii półprzewodników jest niewykonalna

Na terenie Unii Europejskiej każdego roku wykorzystywane są miliony półprzewodników, jednak tylko niewielka ich część jest wytwarzana lokalnie. Unia chce zwiększyć produkcję chipów, jednak oficjalnie mówi się, że pełna niezależność w tej kwestii jest niemożliwa.

Wiele krajów zachęca producentów do otwierania fabryk, również sama Unia obiecuje dotacje potencjalnym inwestorom. Zarówno Intel jak i TSMC badają grunt pod otwieranie nowych placówek, jednak jest mało prawdopodobne, aby UE kiedykolwiek stała się całkowicie niezależna od innych krajów, jeśli chodzi o dostawy półprzewodników. Tak twierdzi Margrethe Vestager, komisarz UE ds. konkurencji.

Komisarz UE ds. konkurencji oświadczyła, że niezależność UE w kwestii półprzewodników jest niemożliwa. Producenci będą polegać na zewnętrznych dostawach. UE planuje podwojenie udziału w światowej produkcji chipów, który obecnie wynosi 10%.

Producenci półprzewodników wdają miliardy dolarów rocznie m.in. na rozwój nowych procesów technologicznych i inne wydatki. Według analiz potrzeba ponad 150 miliardów dolarów na plan 5-letniej pomocy bezpośredniej, ulgi podatkowe i inne zachęty dla firm, które chciałyby lokalnie budować konkurencyjne zagłębie półprzewodnikowe, jednak szanse powodzenia są niezwykle niskie. "Liczby, o których słyszę, to rodzaj inwestycji wstępnych, aby być w pełni samowystarczalnym, co sprawia, że ​​jest to niewykonalne" - powiedziała Vestager w wywiadzie dla CNBC. "W Europie jest inny poziom mocy produkcyjnych". Urzędnik UE uważa, że ​​takich inwestycji nie można dokonać, dlatego producenci będą nadal polegać głównie na zewnętrznych dostawach chipów. 

W Unii Europejskiej głównie wykorzystywane są chipy do produkcji samochodów i elektroniki użytkowej. Są to głównie układy wyprodukowane z użyciem starszych technologii, dlatego UE chce skupić się na rozwoju produkcji tych chipów, by chronić gospodarkę i uchronić się przez zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Już maju ogłaszano, że celem UE jest podwojenie udziału w światowej produkcji półprzewodników do 20% i wyprodukowanie 2-nanometrowych chipów do 2030 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska: Niezależność w kwestii półprzewodników jest niewykonalna

 0