Unia Europejska ukarała Apple kwotą 1,8 mld EUR. Wszystko przez Spotify

Unia Europejska ukarała Apple kwotą 1,8 mld EUR. Wszystko przez Spotify

Po miesiącach oczekiwania i spekulacji Komisja Europejska oficjalnie nałożyła na Apple karę, która jest znacznie wyższa, niż początkowo oczekiwano. Apple jest zmuszone zapłacić 1,8 miliarda euro za ograniczenie alternatywnych aplikacji do streamingu muzyki w App Store.

To trzecia co do wielkości kara Unii Europejskiej w historii i co warto podkreślić, jest ona wynikiem dochodzenia wszczętego pierwotnie w 2020 r. w następstwie złożonej przez Spotify skargi, w której zarzucono Apple, że gigant podjął kroki w celu zablokowania usługi muzycznej ze względu na konkurencję z iTunes i Apple Music.

Apple jest zmuszone zapłacić 1,8 miliarda euro za ograniczenie alternatywnych aplikacji do streamingu muzyki w App Store.

Komisja Europejska ogłosiła, że ​​„Apple zakazuje twórcom aplikacji do streamingu muzyki pełnego informowania użytkowników iOS o alternatywnych i tańszych usługach subskrypcji muzyki dostępnych poza aplikacją oraz dostarczania jakichkolwiek instrukcji dotyczących subskrybowania takich ofert”. Praktyka ta, mająca na celu odwodzenie od alternatywnych usług i produktów (tzw. anti-steering), jest nielegalna w świetle unijnych przepisów antymonopolowych.

Unia Europejska przedstawia nowe zasady, które wydłużą żywotność smartfonów

Dochodzenie wykazało, że Apple zakazywało twórcom aplikacji informowania użytkowników o cenie jakichkolwiek subskrypcji w Internecie lub różnicy w cenie między zakupami w aplikacji i poza nią. Firma uniemożliwiła także programistom umieszczanie informacji lub linków do alternatywnych stron zakupu subskrypcji na swoich stronach internetowych lub w wiadomościach e-mail. Apple angażuje się w te praktyki od prawie 10 lat i mogło spowodować, że użytkownicy iOS będą płacić więcej za subskrypcje streamingu muzyki niż to konieczne ze względu na nałożone przez siebie opłaty (które programiści uwzględniają następnie w swoich cenach). Komisja stwierdziła, że ​​działania Apple „doprowadziły również do szkody niemajątkowej”, powodując bardziej frustrujące doświadczenie użytkownika.

Wiadomość ta jest następstwem lutowych plotek, że Apple zostanie ukarany grzywną w wysokości 500 milionów euro (542,6 miliona dolarów) za politykę antymonopolową App Store – czyli mniej niż jedną trzecią ostatecznej kwoty. Komisja Europejska twierdzi, że ustaliła karę na 1,8 miliarda euro, by ta była „wystarczająco odstraszająca” i Apple nie wróciło do tych praktyk. Firma planuje jednak odwołać się od tej decyzji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska ukarała Apple kwotą 1,8 mld EUR. Wszystko przez Spotify

 0