Unia Europejska wzywa wszystkie kraje do blokowania pirackich stron

Unia Europejska wzywa wszystkie kraje do blokowania pirackich stron

Komisja Europejska wezwała kilka krajów, które albo słabo egzekwują prawa autorskie, albo nie robią wystarczająco dużo, by zwalczać piractwo. 

Chiny na cenzurowanym

W ramach sporządzanej co dwa lata listy państw, w których polityka dotycząca praw autorskich jest nieadekwatna, organizacja wskazała trzynaście krajów ze względu na ich niewystarczające działania przeciwko piractwu i wezwała ich rządy do wdrożenia skutecznego systemu blokowania stron w celu zmniejszenia zagrożenia. Co ciekawe, na liście zabrakło Stanów Zjednoczonych, mimo że były siedliskiem działań związanych z piractwem.

Na czele listy KE są Chiny, które zostały wskazane jako największy problem i raczej nie jest to niespodzianką. Indie, Indonezja, Rosja, Turcja i Ukraina są wymienione jako priorytet na poziomie 2, podczas gdy Argentyna, Brazylia, Ekwador, Malezja, Nigeria, Arabia Saudyjska i Tajlandia znajdują się na poziomie 3.

Na czele listy KE są Chiny, które zostały wskazane jako największy problem i raczej nie jest to niespodzianką.

piractwo

UE pominęła jednak Wietnam, mimo że Stany Zjednoczone oskarżają ten kraj o brak walki z piractwem i zezwolenie kilku stronom pirackim na swobodne działanie na swoim terytorium. Zgodnie ze specjalnym raportem 301 „Watch List” przedstawiciela ds. handlu Stanów Zjednoczonych, niektóre z największych pirackich portali na świecie działają w tym kraju i udostępniają bezpłatne filmy, programy telewizyjne i anime. USA oskarżyły Wietnam o to, że pomimo wielokrotnych ostrzeżeń nie zrobił nic, aby zamknąć te strony.

Piractwo rośnie w siłę

Piractwo internetowe rośnie i uważa się, że spadający trend został odwrócony przez pandemię Covid. Komisja Europejska uważa, że ​​nielegalne działania rozwijają się głównie dzięki nieskutecznemu egzekwowaniu praw autorskich w walce z piractwem zarówno fizycznym, jak i internetowym. Aby skutecznie rozwiązać ten problem, organizacja chce, aby kraje masowo blokowały pirackie strony. Jako przykład kroku we właściwym kierunku KE wskazała, jak Indonezja nakazała lokalnym dostawcom Internetu zablokowanie ponad 3500 domen podejrzanych o handel pirackimi treściami.

Jednak blokowanie stron internetowych może nie być najlepszą bronią przeciwko piractwu, ponieważ większość tych usług nadal działa, stosując praktykę znaną jako „przeskakiwanie między domenami”, która polega na zmianie nazw domen na nowe w celu uniknięcia blokad. Niektóre kraje UE radzą sobie z tym, regularnie aktualizując swoje nakazy blokowania, ale inne nie nadążają za piratami.

Raport chwali jednak Indie za ich wysiłki w blokowaniu piractwa internetowego. W ostatnich latach sądy w tym kraju nakazały lokalnym i krajowym dostawcom usług internetowych blokowanie dziesiątek tysięcy domniemanych stron pirackich, pomimo poważnych obaw zwolenników wolności słowa co do arbitralnego sposobu wydawania tych nakazów. Tak czy inaczej, nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie zwalczania piractwa internetowego i Unia Europejska zdaje sobie z tego sprawę. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska wzywa wszystkie kraje do blokowania pirackich stron

 0