Unia Europejska zakazała tradycyjnych projektorów z lampami UHP

Unia Europejska zakazała tradycyjnych projektorów z lampami UHP

Regulacje Unii Europejskiej wprowadzają kolejne rygorystyczne ograniczenia. Po zakazie stosowania tradycyjnych żarówek, teraz pod lupę biorą lampy UHP w projektorach. Zawierają one rtęć, co oznacza, że wkrótce będziemy musieli się z nimi pożegnać.

Czy pamiętacie jeszcze zakaz używania klasycznych żarówek? Choć często przypisuje się go Unii Europejskiej jako pojedynczemu, bezsensownemu zakazowi, faktem jest, że wiele krajów na świecie wprowadziło podobne ograniczenia, a UE nie była nawet pierwsza w kolejności. Chociaż zaczęliśmy od tego w 2009 roku, Brazylia i Wenezuela wprowadziły zakazy już cztery lata wcześniej. Teraz będziemy musieli pożegnać się również z lampami UHP (Ultra High-Performance) w projektorach.

Jeśli posiadacie tradycyjny projektor i nie planujecie jego wymiany, to zacznijcie skupować lampy na zapas.

Wiele nowoczesnych projektorów już teraz korzysta z technologii światła laserowego, która ma kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi lampami. Lampy UHP zawierają rtęć, co jest jednym z powodów wprowadzenia europejskiego zakazu. Kolejnym problemem jest ich krótka żywotność. Podczas gdy współczesne źródła światła w projektorach zazwyczaj wytrzymują 20 000 godzin w trybie normalnym i 30 000 godzin w trybie ECO, lampy UHP standardowo wytrzymują tylko około 3-5 tysięcy godzin, a w trybie ECO około 4-8 tysięcy godzin.  Na przykład BenQ W1090 ma tylko 3500 godzin żywotności.

Dodatkowo, ich wpływ na środowisko również budzi zastrzeżenia. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, co daje jeszcze niecałe dwa lata na zakup zamiennej lampy do projektora. Można założyć, że im bliżej daty wprowadzenia zakazu, tym bardziej będzie to utrudnione w realizacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska zakazała tradycyjnych projektorów z lampami UHP

 0