UOKiK na tropie zmowy cenowej. Chodzi o sprzęt chińskiego giganta

UOKiK na tropie zmowy cenowej. Chodzi o sprzęt chińskiego giganta

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, podjął działania mające na celu wyjaśnienie potencjalnego nielegalnego porozumienia cenowego między czterema firmami zajmującymi się sprzedażą dronów oraz akcesoriów do nich.

Wśród produktów objętych śledztwem znajdują się również kamery, stabilizatory (gimbale), części zamienne, oprogramowanie oraz pakiety ochronne marek DJI, DJI Enterprise i DJI Agriculture. Wszystkie te urządzenia produkowane są przez chińską firmę SZ DJI Technology, będącą światowym liderem w branży. Drony te znajdują szerokie zastosowanie – używane są zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów zajmujących się pomiarami oraz fotografią lotniczą, a także przez służby ratunkowe.

Prezes UOKiK podejrzewa zmowę cenową na rynku dronów – rozpoczęto postępowanie wyjaśniające.

Polscy przedsiębiorcy ustalali cenę sprzętu DJI.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zwrócił uwagę na powagę sytuacji: – „Podejrzewamy, że przedsiębiorcy mogli zawrzeć porozumienie dotyczące niedozwolonego ustalania cen dronów. Dlatego wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zarządziłem przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji. Obecnie analizujemy dowody zgromadzone w tej sprawie” – poinformował Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające toczy się obecnie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym firmom. Jeśli zebrany materiał dowodowy potwierdzi podejrzenia, możliwe będzie wszczęcie postępowania antymonopolowego, a wówczas przedsiębiorstwa mogą usłyszeć formalne zarzuty. Zgodnie z obowiązującym prawem, za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi surowa kara finansowa, sięgająca nawet 10% obrotu przedsiębiorstwa. Menadżerowie odpowiedzialni za udział w zmowie cenowej mogą natomiast liczyć się z karami pieniężnymi w wysokości do 2 milionów złotych.

UOKiK przypomina jednak, że istnieje możliwość skorzystania z programu łagodzenia kar, który daje przedsiębiorcom i menadżerom szansę na obniżenie, a w niektórych przypadkach nawet uniknięcie sankcji. Program ten jest dostępny dla tych, którzy zdecydują się na współpracę z Urzędem i dostarczą istotne dowody lub informacje na temat istnienia niedozwolonego porozumienia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UOKiK na tropie zmowy cenowej. Chodzi o sprzęt chińskiego giganta

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł