Upada główny dostawca elementów do HDD. Trwają masowe zwolnienia

Upada główny dostawca elementów do HDD. Trwają masowe zwolnienia

Główny dostawca podzespołów dysków twardych na Tajwanie, Resonac, zwolnił znaczną liczbę pracowników i szykuje się do zamknięcia. Firma specjalizowała się w produkcji cienkich folii stosowanych na powierzchni dysków twardych. 

We wrześniu 40 firm z siedzibą w Hsinchu Science Park na Tajwanie zwolniło 165 pracowników. Liczba zwolnień dramatycznie wzrosła w październiku, kiedy 48 firm zwolniło 496 pracowników. Duża część tej liczby związana jest z „upadkiem” Resonac. Prognozy na listopad sugerują kontynuację tej tendencji, ponieważ źródła informują, że Resonac planuje redukcję personelu w trzech falach i całkowite zamknięcie fabryki Hsinchu, gdzie zatrudnionych było prawie 600 pracowników.

Zwolnienia w firmach związanych z branżą HDD nie powinny być wielkim zaskoczeniem.

W obecnym czasie raczej należało się jednak spodziewać takich doniesień.  Wzrost popularności dysków SSD, oferujących coraz atrakcyjniejsze ceny za GB oraz wydajność w kompaktowej obudowie, jest powodem problemów firm, które zajmują się wyłącznie HDD. Zwiększona konkurencja na rynku dysków SSD spowodowała spadek dostaw dysków twardych o -43% rok do roku dla firm Seagate i WD. Choć dyski twarde wciąż są potrzebne w centrach danych, to zapotrzebowanie wciąż będzie spadać.

Wracając do samego Tajwanu, to choć informacje o zwolnieniach wyglądają niepokojąco, to raporty mówią, że przedsiębiorstwa w Hsinchu Science Park zatrudniają o 3602 pracowników więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku, co stanowi roczny wzrost o 2%. W sumie, na koniec października 2023 roku w parku naukowym działało 572 producentów – o siedem firm więcej niż rok wcześniej, co wskazuje, że nie wszystkie branże mają problemy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Upada główny dostawca elementów do HDD. Trwają masowe zwolnienia

 0