Upadł bank kryptowalut. Firma zrezygnowała z tradycyjnych usług bankowych, przechodząc na krypto

Upadł bank kryptowalut. Firma zrezygnowała z tradycyjnych usług bankowych, przechodząc na krypto

Silvergate Bank jest jedną z firm, które zdecydowały się zainwestować w kryptowaluty. Niestety, obecna sytuacja na rynku doprowadziła do upadku instytucji, która wcale nie jest nowicjuszem w branży. Bank dobrowolnie podjął decyzję o likwidacji i zakończeniu działalności.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele serwisów kryptowalutowych zbankrutowało, a teraz dołącza do nich Silvergate Capital Corporation, która prowadziła Silvergate Bank. Jednak w tym przypadku nie jest to startup, a firma, której historia sięga 1988 roku, czyli na długo przed pojawieniem się kryptowalut. W 1996 roku firma przekształciła się w bank, a w 2013 roku jej prezes zaczął interesować się kryptowalutami. Stopniowo Silvergate stał się bankiem specjalizującym się w kryptowalutach i stworzył Silvergate Exchange Network (SEN), który oferował wymianę kryptowaluty na walutę fiducjarną i odwrotnie dla innych giełd kryptowalut, instytucji i klientów. Niestety, obecna sytuacja na rynku kryptowalut była dla Silvergate fatalna.

Załamanie rynku kryptowalut ciągle przynosi kolejne ofiary. Tym razem upadłość ogłosiła firma, która usługi bankowe świadczyła na długo przed pojawieniem się kryptowalut.

Na początku 2022 roku Silvergate Bank wykupił projekt kryptowaluty Diem, wcześniej znanego jako Libra - nieudany projekt kryptowalutowy Facebooka. Jednak nawet pod opieką Silvergate Bank, projekt ten nie miał szans na realizację. Niestety, w związku z gwałtownym załamaniem cen kryptowalut oraz ogólną paniką na rynku, zwłaszcza po upadku FTX, klienci banku wycofali z niego środki o wartości 8,1 mld USD tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku, co stanowiło mniej więcej dwie trzecie jego bilansu. 8 marca bank ogłosił zakończenie działalności i dobrowolną likwidację. Wszyscy klienci otrzymają rekompensatę i powinni odzyskać swoje depozyty.

Przypomnijmy, że Silvergate Bank wszedł na giełdę pod koniec 2019 roku w cenie 13 USD za akcję. W listopadzie 2021 roku akcje banku osiągnęły swoje apogeum, a ich wartość wzrosła do prawie 240 USD (czyli ponad 18-krotnie). Od tamtego czasu sytuacja banku jednak tylko się pogorszyła i dzisiaj wartość akcji wynosi jedynie 2,58 USD, co stanowi spadek do około 1% wspomnianej rekordowej wartości.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Upadł bank kryptowalut. Firma zrezygnowała z tradycyjnych usług bankowych, przechodząc na krypto

 0