Urządzenia Lenovo i Motoroli otrzymały ban na sprzedaż w Niemczech

Urządzenia Lenovo i Motoroli otrzymały ban na sprzedaż w Niemczech

Po wyroku sądu Lenovo i jego spółka zależna Motorola stoją w obliczu zakazu sprzedaży w Niemczech. Spór prawny toczy się pomiędzy Lenovo a amerykańską firmą InterDigital w związku z naruszeniem patentu dotyczącego modułów WWAN. Moduły te umożliwiają bezprzewodowe połączenie mobilne w smartfonach i innych urządzeniach przenośnych.

W rezultacie wszystkie urządzenia obsługujące łączność GSM, UMTS, LTE i 5G nie będą dozwolone na rynku niemieckim. Dotyczy to niektórych urządzeń mobilnych Lenovo i smartfonów Motorola, w tym najnowszej linii Edge 50.

Wszystkie urządzenia od Lenovo i Motoroli obsługujące łączność GSM, UMTS, LTE i 5G zostają zbanowane na rynku niemieckim.

Sąd uznał, że Lenovo korzysta z technologii, na którą InterDigital posiada patent, a chińska firma nie sprostała żądaniom InterDigital w zakresie uczciwych i rozsądnych opłat licencyjnych. Wbrew orzeczeniu sądu Lenovo uważa, że ​​warunki InterDigital są nieuczciwe i złoży odwołanie od decyzji sądu.

Motorola prezentuje nowe smartfony serii edge 50, w tym nowego flagowca

Obecnie urządzenia marki Lenovo i Motorola do wyczerpania zapasów sprzedają wyłącznie zewnętrzni sprzedawcy detaliczni, ale obie firmy nie wystawiają już urządzeń z WWAN w swoich oficjalnych sklepach internetowych. Jak to zwykle bywa, obie firmy prawdopodobnie dojdą do porozumienia poza sądem, a urządzenia mobilne, których dotyczy problem, powrócą na półki. Jeśli jednak planujecie zakup któregoś z produktów Motoroli lub Lenovo w Niemczech, warto się pospieszyć, bo nikt nie wie, jak długo będzie obowiązywał zakaz sprzedaży.

Stanowisko firm Lenovo oraz Motorola w sporze patentowym z firmą InterDigital (IDC) na rynku niemieckim

13 maja 2024 r.: Jako międzynarodowy lider technologiczny Lenovo odnosi się z szacunkiem do wysiłków oraz inwestycji, które są motorem innowacji. Jesteśmy zarówno licencjodawcą, jak i licencjobiorcą własności intelektualnej. Jeśli chodzi o postępowanie w sprawie InterDigital (IDC), respektujemy decyzję sądu w Monachium, ale nie zgadzamy się z nią. Bierzemy pod uwagę nasze przekonanie, że IDC naruszyło swoje zobowiązania prawne do licencjonowania własnej technologii na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących (FRAND) warunkach na rzecz Lenovo lub naszych poddostawców. 

Dostęp do standaryzowanej technologii na warunkach FRAND ma krytyczne znaczenie dla przyszłości globalnego przemysłu technologicznego, dlatego zamierzamy kontynuować walkę o transparentność w zakresie negocjacji licencyjnych przeciwko firmom domagającym się wygórowanych stawek za swoje portfolio patentowe. Innowacje muszą być zarazem dostępne jak i przystępne pod względem finansowym, a nieracjonalne zachowania IDC w zakresie globalnego licencjonowania patentów oraz pobierane przez firmę opłaty są niekorzystne dla niemieckich klientów, zwłaszcza dla konsumentów. Ograniczają dostęp do najnowszych technologii i podnoszą ceny wykorzystujących je produktów. 

Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap postępowania sądowego oraz rozpatrzenie naszej apelacji na rynku niemieckim.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Urządzenia Lenovo i Motoroli otrzymały ban na sprzedaż w Niemczech

 0