USA: Chipy Huawei to dowód, że amerykańskie sankcje na Chiny działają

USA: Chipy Huawei to dowód, że amerykańskie sankcje na Chiny działają

Huawei Mate 60 Pro z obsługą 5G, zaprezentowany przez Huawei w sierpniu ubiegłego roku mocno zaniepokoił USA. Urzędnicy obawiali się, że sankcje nałożone na chińskie firmy nie są skuteczne. Gina Raimondo twierdzi jednak, że przepaść pomiędzy USA a Chinami się pogłębia.

Telefon jest napędzany przez układ Kirin 9000s wykonany w procesie SMIC 7 nm (N + 2), który powstał bez dostępu do maszyn EUV, odciętych przez działania USA. Ostatnio Departament Handlu USA ocenił, czy SMIC złamał amerykańskie przepisy, aby wyprodukować chip. SMIC jest około 10% za TSMC w dziedzinie technologii 7 nm. Ponadto, teraz mamy już chipy wykonane w procesie 3 nm, jak na przykład Apple A17 Pro, używany w iPhonie 15 Pro. W wywiadzie dla programu 60 Minutes w CBS News, sekretarz handlu Gina Raimondo zauważyła, że chip Huawei jest gorszy od tych dostępnych w Stanach Zjednoczonych. "Ten chip nie jest tak dobry. To lata za tym, co mamy w Stanach Zjednoczonych. Mamy najbardziej zaawansowane półprzewodniki na świecie. Chiny ich nie mają. Wyprzedziliśmy Chiny pod względem innowacyjności" - powiedziała Raimondo.

Gina Raimondo podkreśliła swoje starania w uniemożliwieniu Chinom i Rosji dostępu do zaawansowanych półprzewodników zaprojektowanych przez Stany Zjednoczone.

"W dzisiejszym świecie, gdy myślimy o bezpieczeństwie narodowym w 2024 roku, nie są to już tylko czołgi i pociski; to technologia. To półprzewodniki. Sztuczna inteligencja. To drony" - powiedziała Raimondo. "Departament Handlu stoi w samym centrum tych zagadnień technologicznych". Sekretarz handlu dodała, że Departament Handlu wstrzymał sprzedaż wszystkich chipów półprzewodnikowych do Rosji po inwazji na Ukrainę, zaznaczając przypadki, gdy rosyjskie czołgi korzystały z chipów pochodzących z urządzeń gospodarstwa domowego, w wyniku sankcji nałożonych na ten kraj.

Lesley Stahl z CBS zauważyła, że handel z Chinami zapewnia 750 000 miejsc pracy w USA. "Chcemy prowadzić handel z Chinami w przypadku większości towarów i usług. Jednak jeśli chodzi o technologię, która wpływa na nasze bezpieczeństwo narodowe, nie" - odpowiedziała Raimondo. W trakcie wywiadu poruszono także kwestię zależności USA od Tajwanu, który Chiny uznają za swoje terytorium. Raimondo stwierdziła, że taka sytuacja sprawia, że Stany Zjednoczone są niespokojne. "Pozwoliliśmy, aby produkcja przesunęła się do Azji w poszukiwaniu tańszej siły roboczej i kapitału, i oto jesteśmy" - powiedziała. "Zdecydowaliśmy się poświęcić bezpieczeństwo narodowe na rzecz zysków".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA: Chipy Huawei to dowód, że amerykańskie sankcje na Chiny działają

 0