Kiedyś złoto, teraz kryptowaluty. Trump zapowiada GENIUS

Kiedyś złoto, teraz kryptowaluty. Trump zapowiada GENIUS

Stany Zjednoczone uchwaliły prawo dotyczące stablecoinów, czyli kryptowalut powiązanych z dolarem. Ustawa o nazwie Genius (Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoins Act) została podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa. To ważny moment dla rynku cyfrowych finansów i sygnał, że USA zamierzają poważnie podchodzić do regulacji tego segmentu.

Wcześniej projekt ustawy natrafił na opór części członków Izby Reprezentantów, którzy mieli wątpliwości co do ochrony prywatności użytkowników oraz braku jasnego zakazu wprowadzenia cyfrowego dolara (CBDC). Prezydent zaprosił niektórych sceptyków na rozmowy do Białego Domu i ostatecznie udało się zdobyć wystarczające poparcie do uchwalenia przepisów.

Prezydent Trump podpisał ustawę o stablecoinach. USA wprowadza kompleksowe prawo dotyczące kryptowalut

Genius Act tworzy ramy prawne dla firm, które chcą emitować stablecoiny powiązane z dolarem amerykańskim. Nowe regulacje wymagają, by każda taka kryptowaluta miała pełne pokrycie w rezerwach – głównie w obligacjach skarbowych USA – w proporcji 1:1. Emitenci będą musieli regularnie publikować raporty z audytów oraz informacje o stanie rezerw.

Trump podpisał Genius ACT, który jest określany kamieniem milowym dla rynku kryptowalut.

Trump

Firmy, które chcą wydawać stablecoiny, będą mogły ubiegać się o licencję federalną lub stanową (w przypadku mniejszych podmiotów), a większe przedsiębiorstwa muszą uzyskać zgodę Urzędu ds. Kontroli Walutowej (OCC).

Licencje będą wydawane w ciągu 120 dni od złożenia wniosku. Jednak, by dostać taką zgodnę należy spełnić określone wymagania, m.in. w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i zgodności z ustawą o tajemnicy bankowej.

Ustawa przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie najpóźniej w ciągu 18 miesięcy od momentu podpisania lub 120 dni po ogłoszeniu ostatecznych regulacji wykonawczych. Istniejący emitenci stablecoinów, jak np. Circle będą mieli czas na dostosowanie się do nowych zasad.

Na przepisach stracą zagraniczne podmioty

Na nowych przepisach stracą zagraniczni emitenci, tacy jak Tether. Firma ta nie będzie mogła legalnie oferować USDT na terenie USA, chyba że stworzy amerykańską spółkę zależną lub nawiąże współpracę z licencjonowanym podmiotem.

Tether ma jednak trzy lata na wycofanie się z rynku amerykańskiego, a jego największym sojusznikiem może się okazać obecny sekretarz skarbu – Howard Lutnick, który wcześniej kierował bankiem Cantor Fitzgerald wspierającym Tethera.

Nowe regulacje utrudnią też działanie dużym firmom technologicznym. Jeśli będą chciały wypuścić własnego stablecoina, będą potrzebowały jednomyślnej zgody specjalnej komisji składającej się z przedstawicieli Departamentu Skarbu, Rezerwy Federalnej i FDIC.

Kongres uchwala także dwie inne ustawy

Tymczasem w Kongresie uchwalono także dwie inne ustawy związane z kryptowalutami: jedną blokującą wprowadzenie cyfrowego dolara i drugą regulującą podział kompetencji między SEC a CFTC w kwestiach dotyczących kryptowalut. Obie trafiły teraz do Senatu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kiedyś złoto, teraz kryptowaluty. Trump zapowiada GENIUS

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł