USA: Latami sprzedawał wojsku, szkołom i szpitalom podrobiony sprzęt Cisco z Chin

USA: Latami sprzedawał wojsku, szkołom i szpitalom podrobiony sprzęt Cisco z Chin

We wtorek 39-letni mężczyzna z Florydy przyznał się do sprzedaży wartego setki milionów dolarów podrobionego sprzętu sieciowego, udającego oryginalne produkty Cisco, nieświadomym klientom, takim jak szkoły, szpitale, agencje rządowe i wojsko.

Według Departamentu Sprawiedliwości USA, w okresie od 2013 do 2022 roku Onur Aksoy, mający siedzibę w Miami, założył co najmniej 19 firm w New Jersey i na Florydzie, a także prowadził 15 sklepów na Amazon i 10 na eBay, gdzie sprzedawał "dziesiątki tysięcy" urządzeń sieciowych niskiej jakości lub wadliwych, które wyglądały jak nowe i oryginalne produkty Cisco. Towary były importowane od sprzedawców z Chin i Hongkongu i często zawierały pirackie oprogramowanie Cisco, a następnie były pakowane w pudełka z logo Cisco oraz opatrzone etykietami i naklejkami tej marki. Dokumentacja również wyglądała na autentyczną, co zmyliło klientów. Według nieoficjalnych wyliczeń, rynkowa cena sprzedanych podróbek sięga nawet miliarda dolarów.

USA: Przez kilka lat aresztowany mężczyzna sprzedawał podrabiany sprzęt sieciowy Cisco organizacjom rządowym, szpitalom, szkołom i... wojsku. Podrabiany w Chinach sprzęt był gorszej jakości i zawierał pirackie oprogramowanie Cisco, jednak przyniósł mężczyźnie blisko 100 mln USD zarobku. 

szafa rack, sprzęt sieciowy

Oczywiście podrabiane urządzenia były znacznie gorszej jakości niż oryginalne zestawy Cisco. Wiele z nich działało słabo lub szybko się psuło, a niektóre spowodowały poważne szkody w sieciach, które opiewały na dziesiątki tysięcy dolarów - jak donosi Departament Sprawiedliwości.  Podczas swojej działalności firmy Aksoy zdołały zarobić co najmniej 100 milionów dolarów. Działania Aksoya wzbudziły podejrzenia agencji celnej, która przejęła 180 przesyłek podrabianych towarów wysłanych do firm należących do Aksoya w latach 2014-2022. 

Działalność Aksoya przyglądało się również Cisco. W okresie od 2014 do 2019 roku gigant sieciowy wysłał siedem listów z żądaniem zaprzestania nielegalnej działalności. Według Departamentu Sprawiedliwości, oskarżeni przynajmniej dwukrotnie odpowiedzieli na te żądania, przedstawiając fałszywe i/lub sfałszowane dokumenty. Mimo nacisków ze strony prawników Aksoy nie podjął zbyt wiele działań w celu ukrycia swojej działalności i kontynuował importowanie oraz sprzedaż podrabianego sprzętu sieciowego od tych samych dostawców.

W lipcu 2021 roku agenci przeprowadzili nalot na magazyn Aksoya i przejęli 1156 podrabianych urządzeń o szacowanej wartości detalicznej przekraczającej 7 milionów dolarów. Jednak dopiero w czerwcu ubiegłego roku Aksoy został aresztowany i oskarżony. Postawiono mu zarzuty spisku w celu handlu podrabianymi towarami, oszustw pocztowych i elektronicznych, a także czterech zarzutów oszustwa elektronicznego oraz handlu podrobionymi towarami.

Od tego czasu Aksoy przyznał się do mniejszych zarzutów. Grozi mu kara od 48 do 78 miesięcy pozbawienia wolności, a jego sprawa ma zostać rozpatrzona przez sąd 6 listopada. Zgodnie z porozumieniem, jest on zobowiązany do zrzeczenia się 15 milionów dolarów nielegalnych zysków oraz do wypłaty odszkodowań swoim klientom.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA: Latami sprzedawał wojsku, szkołom i szpitalom podrobiony sprzęt Cisco z Chin

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł