USA mają przedłużyć Huawei tymczasową licencję handlową (akt.)

USA mają przedłużyć Huawei tymczasową licencję handlową (akt.)

Huawei na przestrzeni ostatniego roku nie ma lekko, ponieważ firma znalazła się w samym centrum wojny handlowej rozgrywanej między Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami. W konsekwencji doprowadziło to do wpisania giganta na czarną listę przedsiębiorstw, z którymi firmy z USA nie mogą handlować. Szansą na zmianę tej niekorzystnej dla Huawei sytuacji była zapowiedź Donalda Trumpa o zniesieniu ograniczeń, chociaż wspomniane nadzieje zostały częściowo rozwiane po nieoczekiwanej zmianie stanowiska amerykańskiego prezydenta, który stwierdził, iż jego kraj nie będzie handlował z chińskim producentem sprzętu. Źródła Reutersa wskazują jednak, że Departament Handlu Stanów Zjednoczonych zamierza przedłużyć trwającą 90 dni tymczasową licencję handlową. Co po tym czasie? Cóż, jeśli sytuacja nie ulegnie diametralnej zmianie to istnieje opcja, iż rząd w Waszyngtonie będzie przez nieokreślony czas przedłużał przytoczoną licencję o kolejne 90 dni.

Według źródeł Reutersa amerykański rząd zamierza przedłużyć tymczasową licencję Huawei.

USA mają przedłużyć Huawei tymczasową licencję handlową

Czy tak się rzeczywiście stanie dowiemy się już jutro bowiem dokładnie 19 sierpnia mija ważność obecnie obowiązującego tymczasowego pozwolenia. Raczej nie ma większych szans, by Amerykanie odcięli technologicznego giganta na dobre, gdyż uniemożliwiłoby to mu, chociażby dalsze korzystanie z mobilnego systemu Android, w tym wielu popularnych aplikacji. Z drugiej strony Huawei przestało oglądać się na produkt Google wraz z zapowiedzią autorskiego oprogramowania w postaci HarmonyOS, który stanowić realną konkurencję dla Androida. Reuters zauważa, że na razie administracja nie zamierza robić problemu z przedłużaniem 90-dniowej licencji, mimo iż miała uczynić z niej kartę przetargową.

Donald Trump nie ukrywa, że wykorzystuje Huawei w walce przeciwko Chinom zaś stałe pozwolenie może zostać wydane w sytuacji podpisania korzystnej dla jego państwa umowy handlowej. Czy brak współpracy z amerykańskimi firmami byłby mocno odczuwalny dla chińskiego giganta? Ciężko to jednoznacznie ocenić, ale da się zauważyć, że firma staje się coraz bardziej niezależna również w przypadku stosowanych w urządzeniach układów. Procesor Qualcomm Snapdragon jest konsekwentnie zastępowany przez rozwiązanie w postaci Kirin, którego przedstawiciele chwalą się w benchmarkach równie interesującymi wynikami co konkurent. Wychodzi więc na to, że teraz Chińczycy już raczej nic nie muszą robić aby wyjść na swoje.

Aktualizacja 20.08.2019

Według dostępnych w sieci informacji USA przedłużyły Huawei tymczasową licencję o kolejne 90 dni. Powodem jest infrastruktura sieciowa w regionach wiejskich Stanów Zjednoczonych zależna od chińskiego przedsiębiorstwa. Ban wymusiłby konieczność wyłączenia nadajników więc rząd postanowił dać więcej czasu na wymianę infrastruktury. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA mają przedłużyć Huawei tymczasową licencję handlową (akt.)

 0