USA odcinają Chińczyków od kolejnych kart graficznych

USA odcinają Chińczyków od kolejnych kart graficznych

Karty graficzne GeForce RTX 4090D i H20 AI firmy NVIDIA mogą wkrótce zostać objęte zakazem importu do Chin przez USA, które najwyraźniej nie zamierzają odpuszczać trwającej wojny handlowej. 

Amerykańskie regulacje nałożone na producentów kart graficznych miały na celu uniemożliwienie transferu technologii do wrogich krajów, takich jak Chiny, a to oznaczało zakaz eksportu każdego rozwiązania, które osiągnęło określony próg wydajności. Wywołało to niezadowolenie wśród firm takich jak NVIDIA i AMD, które zostały odcięcie od jakże intratnego rynku. Jednak najnowsze doniesienia sugerują, że administracja Bidena zdecydowała się na dalsze rozszerzenie swoich przepisów obejmujących produkty, których eksport jest zakazany do Chin.  

Karty graficzne GeForce RTX 4090D i H20 AI firmy NVIDIA mogą wkrótce zostać objęte zakazem importu do Chin przez USA.

GeForce RTX 4090D

Nowa polityka rządu USA w zakresie ograniczeń, obowiązująca od dziś, 4 kwietnia, dotyczy GPU o znamionowej wydajności obliczeniowej przekraczającej 70 TFLOPsów, co obejmuje takie produkty, jak NVIDIA GeForce RTX 4090D i akcelerator AI H20 od Zielonych. NVIDIA wypuściła na rynek kartę GeForce RTX 4090D specjalnie dla graczy w Chinach w listopadzie 2023 r., a w lutym zaczęła przyjmować zamówienia na GPU do AI H20. Zgodnie z najnowszymi przepisami wspomniane produkty mogą wymagać uzyskania licencji”, co oznacza, że ​​bezpośredni eksport do Chin i innych zakazanych krajów nie będzie teraz możliwy. 

Taka polityka wdrażana jest w celu eksportu wszystkich komponentów elektrycznych, w tym procesorów i ich odpowiednich jednostek NPU. Obecnie próg 70 TFLOP oznacza, że ​​karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4090D i iGPU H20 AI nie można bezpośrednio eksportować i chociaż nie otrzymaliśmy ani słowa na temat powodu wymogu licencyjnego, wynika to z tego, jak rynek stosował „obejścia” w produktach dopuszczonych do Chin, a najlepszym przykładem jest „podkręcenie” GeForce RTX 4090D, które pozwalała uzyskać wydajność na równi ze standardowym GeForcem RTX 4090.

NVIDIA nie wydała jeszcze oficjalnego komentarza w tej sprawie, ale na pewno nie jest zadowolona z takiej sytuacji. Administracja Bidena jednocześnie utrudnia jej prowadzenie biznesu, a drugiej strony nie zapewnia żadnej rekompensaty z tego tytułu, choć akurat Zieloni w ostatnim czasie i tak notują rekordowe wyniki finansowe, więc nie mają powodu do narzekań. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA odcinają Chińczyków od kolejnych kart graficznych

 0